Milliók fantáziáját izgatja a kérdés, hogy van-e élet a Földön kívül. A világhírű angol elméleti fizikus, Stephen Hawking ugyancsak foglalkozott a témával, azonban komoly aggályokat is megfogalmazott.
Mi is írtunk már az úgynevezett Fermi-paradoxonról. A névadó olasz fizikus, Enrico Fermi úgy vélte, okkal gondolhatjuk, hogy az univerzum más bolygóin is kialakult az élet. Az is feltételezhető, hogy az idők során fejlett civilizációk is létrejöttek ezeken az égitesteken. Ha azonban ez mind igaz, akkor miért nem próbáltak kapcsolatba lépni az emberi fajjal?
Az emberiség mindenesetre hosszú évtizedek óta kutat idegen életformák után, Stephen Hawking is sokat foglalkozott a kérdéssel.
A világhírű angol elméleti fizikusnak azonban komoly aggályai voltak a témával kapcsolatban
– derül ki az IFLScience cikkéből.
Ez is érdekelhet: Egy messzi-messzi galaxisban – Van-e élet a Földön kívül?
2015-ben a következőt nyilatkozta, amikor egy lehetséges kapcsolatfelvételről kérdezték:
Nem sokat tudunk az idegenekről, ellenben annál többet az emberekről. A történelem megmutatja, hogy általában katasztrofális következményekkel járt az, ha az emberi faj egy kevésbé intelligens életformával került kapcsolatba. Az efféle találkozások során mindig a kevésbé fejlett lények maradtak alul. Egy civilizáció, amely képes arra, hogy fogadja üzeneteinket, talán évmilliárdokkal előttünk jár a fejlődésben. Ha így van, sokkal erősebbek nálunk és talán úgy fognak ránk tekinteni, ahogy mi a baktériumokra.
Van-e élet odakint?
Fotó: Unsplash
Hasonló aggályokat fogalmazott meg Cixin Liu kínai sci-fi-író is A sötét erdő című könyvében. A regény egyik karaktere szerint az emberiség sosem lehet biztos az idegen civilizációk szándékait illetően, így talán jobban tesszük, ha csendben maradunk és nem keressük velük a kapcsolatot.
Hawking nem merészkedett idáig, ő mindig is helyeselte azt, hogy idegen életformák után kutasson az emberi faj.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Ezzel a forradalmi mesterséges intelligencia-rendszerrel találnák meg a földönkívülieket
Persze az is könnyen előfordulhat, hogy egy idegen kultúra talál meg minket, nem pedig fordítva.
Egyes vélemények szerint akár a mobilszolgáltatást biztosító adótornyok által kibocsátott sugárzásra is felfigyelhetnek a földönkívüliek.
Ha így történne, nem maradna választásunk: kapcsolatba kéne lépnünk velük.