Egy nő felkel.

4 tudományosan alátámasztott tipp, amivel fejlesztheted a reggeli rutinodat

A reggeli rutin megváltoztatásának kulcsa az, hogy eldöntsd, mit szeretnél elérni. Nem mindenkinek ugyanaz a rutin fog működni. Először is gondold végig, miért kell megváltoztatnod a reggeli szokásaidat. Eredményesebbnek kell lenned? Egészségesebb szeretnél lenni? Mik a céljaid? Az alábbi cikkben négy olyan kutatásokon alapuló, bizonyítottan hasznos reggeli rutin-tippet mutatunk be, amely segítségével könnyedén megváltozhat az életed.


Minden reggel ugyanabban az időpontban kelj fel!

Ha minden nap ugyanabban az időben ébredsz, az számos előnnyel járhat, többek között jobb alvásminőséggel, nagyobb éberséggel, jobb munkateljesítménnyel, csökkent ingerlékenységgel, jobb immunrendszeri működéssel és derűsebb hangulattal.

A kulcs a következetesség – a hét minden napján. Ezért lényeges, hogy olyan reális lefekvési és ébredési időt válassz, amely illeszkedik a munkarendedhez.

A cirkadián ritmus, vagyis az ébrenlét/alvás ciklusunkat szabályozó belső folyamatunk a következetességre támaszkodik. Azzal, hogy minden nap ugyanabban az időben fekszel le és kelsz fel, a szervezet megtanulja, mikor kell aludnia és mikor kell ébren lennie.

A következetlen alvási rutin megakadályozza, hogy a tested a megfelelő időben hormonokat szabadítson fel, és ezzel felborítja a cirkadián ritmust.

Na de tényleg jelentős hatással van ez a napodra?

Nos, egy, a Harvard College-ban végzett, a diákok alvási szokásait elemző kutatás kimutatta, hogy a rendszertelen alvási szokásokkal rendelkező diákok tanulmányi átlaga alacsonyabb volt, mint a szabályosan alvóké. Ezek az eredmények összhangban vannak más alvásvizsgálatokkal, amelyek azt mutatják, hogy a rendszertelen alvás rosszabb tanulmányi teljesítményt jelez előre.

Kezd a napot mozgással!

sporlab/Unsplash

Valószínűleg nem újdonság számodra, hogy a testmozgás jótékony hatású. A kutatások azonban azt mutatják, hogy azok az emberek, akik a munkanapjuk előtt mozognak, több energiával és pozitívabb szemlélettel rendelkeznek, ami a teljesítményed növekedéséhez vezet. Ráadásul a reggeli testmozgás bizonyítottan erősíti az immunrendszert, ami kevesebb betegszabadságot jelent.

A reggeli kulcsfontosságú

Hányszor fordul elő egy héten, hogy kihagyod a reggelit, vagy a rohanás közben bekapsz valami nem túl tápláló dolgot? A reggeli kihagyása negatívan érinti a teljesítményedet, mivel befolyásolja a rövid távú memóriát, és nem adja meg a kellő lökést a szervezetednek.

A reggelek azonban elfoglalt és stresszes időszakok lehetnek. A kulcs az, hogy készítsünk elő néhány egyszerű reggeli lehetőséget, hogy ne legyen kifogásunk arra, hogy kihagyjuk ezt az étkezést.

Néhány egészséges étel, amelyet készenlétben tarthatsz: zab, előre főtt tojás, dobozos alacsony zsírtartalmú joghurtok, előre elkészített reggeli muffinok, különféle gyümölcsök, müzli, előre elkészített omlett/frittata vagy teljes kiőrlésű gabonapelyhek.

Mondj nemet a reggeli telefonozásra!

Erik Mclean/Unsplash

Nagy valószínűséggel reggel egyből a telefonodért nyúlsz, és elkezded görgetni az e-maileket, a teendőid listáját és a közösségi platformokat. Ez azonban valóban hatással lehet a napod hátralévő részére. Azzal, hogy azonnal a telefonozni kezdesz, növelheted a stressz-szintedet, ami elterelheti a figyelmed más feladatokról, és túlterheltnek érezheted magát.

A telefonodnak hála olyan nagy mennyiségű információ hat rád, amely megzavarja a nap folyamán a feladatok rangsorolásának képességét. Arról nem is beszélve, hogy ami egy laza ötperces böngészés lett volna a telefonodon, az gyorsan 15-20 percig tart, ami visszaveti a reggeli rutinodat.

Forrás: The Ladders

A figyelmetekbe ajánljuk