A tudósok, akik éveken át oxitocint fújtak az oroszlánok orrába, azt vették észre, hogy a nagymacskák sokkal barátságosabbak lettek a szomszédaikkal, és kevésbé voltak hajlamosak arra, hogy üvöltötsenek az idegenekre, amikor az úgynevezett szerelemhormont adagolták nekik.
A nemrég közzétett eredmények komoly előnyökkel járhatnak a természetvédelmi erőfeszítések szempontjából, mivel az ismeretlen falkák a városi terjeszkedés miatt egyre inkább arra kényszerülnek, hogy rezervátumokban éljenek együtt. A macskák általában függetlenségükről híresek, de az oroszlánok ellenszegülnek ennek a trendnek - falkában élnek, miközben az afrikai szavannán értékes területeket nyernek és védenek.
Ha a hím oroszlánokra gondolunk például, néhány éves korukban elhagyják a falkát, és találkoznak más hím oroszlánokkal, akiket nem ismernek, és nem állnak rokonságban velük, és életre szóló kötelékeket kötnek velük. Az ilyen típusú viselkedések azt jelezték, hogy az oroszlánok - a magányos gepárdokkal vagy leopárdokkal ellentétben - biológiailag arra vannak programozva, hogy bizonyos helyzetekben társasak legyenek, ami az oxitocin beavatkozás érdekes tesztfajává teszi őket.
Az emlősök körében az oxitocin a társas kötelékeket erősítő fő molekula. Néha ölelkezési vegyületnek is nevezik, és az anya agyában akkor emelkedik meg a szintjel, amikor újszülöttje szemébe néz, elősegítve a jólét és a boldogság érzését - miközben a csecsemőt arra készteti, hogy az anyja mellére akarjon kapaszkodni. Hasonló hatásokat dokumentáltak más fajoknál, valamint kutyák és emberi gazdáik között.
A terapeuták szerint még a problémákkal küzdő pároknak is jót tesz a fokozott szemkontaktus, amely oxitocint szabadít fel. A dél-afrikai Dinokengben egy vadrezervátumban 2018 és 2019 nyarán a Minnesotai Egyetem munkatársai egy olyan tesztet végeztek, amelyben nyers húsdarabokat használtak az oroszlánok kerítéshez csalogatására. A hormont közvetlenül az orrukba kellett permetezni egy antik parfümös üvegre hasonlító eszközzel, hogy az egyenesen az agyba jusson.
A kezelés után az oxitocint kapott 23 oroszlán toleránsabbá vált az oroszlánokkal szemben a helyükön. Ezt úgy mérték, hogy megnézték, hogy egy olyan oroszlán, amelynek birtokában van egy vágyott tárgy, jelen esetben egy játék, milyen közel enged másokat hozzá. Miután az oroszlánokat oxitocinnal kezelték, és odaadták nekik a kedvenc játékukat, hogy játsszanak vele, azt látták, hogy a kezelés nélküli körülbelül 7 méterről körülbelül 3,5 méterre csökkent a köztük lévő átlagos távolság az oxitocin beadása után.
(Forrás: France24)