Egy nemzetközi tudóscsoport egy dél-németországi lelőhelyen ősi, húsevő pandák fogait fedezte fel – a leletek teljesen átírhatják a pandák evolúciójáról alkotott képünket, írja az IFLScience.
A kihalástól szerencsére megmenekülni látszó óriáspandák elsősorban lustaságukról és kizárólag bambuszból álló étrendjükről ismertek. Mindez kissé meglepő, hiszen tápcsatornájuk és emésztőrendszerük olyan, mint egy húsevő állaté, de ha visszatekintünk körülbelül 11 millió évvel ezelőttre, a ragadozókhoz illő fogazat egyből indokolttá válik.
Ez is érdekelhet! Mindenki irigykedhet: ágyba kapta a reggelit az óriáspanda – videó!
Egy hamburgi, frankfurti, madridi és valenciai szakemberekből álló nemzetközi kutatócsoport nemrégiben felfedezte egy kihalt, húsevő pandafaj, a Kretzoiarctos beatrix megkövesedett maradványait a németországi Allgäuban.
A K. beatrix a mai óriáspandák legrégebbi ismert őse. Egyedei körülbelül 11 millió évvel ezelőtt éltek, és valamivel kisebbek voltak a ma ismert állatoknál, de még így is elérhették a 100 kilogrammot.
Eddig a legtöbb hasonló fosszíliát Spanyolországban találták, ami a mostani felfedezéssel együtt végérvényesen arra utal, hogy a pandák Európából származnak, és egy ponton átvándoroltak Kínába. A modern pandákkal ellentétben azonban a K. beatrix a gyakorlatban is mindenevő volt: növényeket és húst egyaránt fogyasztott.
A kutatók összehasonlították a K. Beatrix megkövesedett fogait más medvefajok, például a jegesmedvék, a barnamedvék és a modern óriáspandák fogaival, és arra jutottak, hogy az állat étrendje leginkább a mai barnamedvééhez hasonlíthatott.
Fogságban élő óriáspanda (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
Ha tovább olvasnál: Most már biztos! A pandák nem cukiságból fekete-fehérek
Ezek az eredmények azért fontosak, mert megérthetjük általuk a medvék evolúcióját, valamint azt, hogy az óriáspandák miért álltak át a növényevő étrendre
– mondta Madelaine Böhme professzor, a Tübingeni Egyetem munkatársa, aki hozzátette: biztosnak tűnik, hogy a pandák csak fejlődésük kései szakaszában váltak növényevővé.