big daddy rák

Ismerd meg Big Daddyt, akivel nem szívesen találkoznál a tengerben

A félelmetes rák, Big Daddy egy azonos nevű brit pankrátorról kapta a nevét, és ő tartja a fogságban tartott legszélesebb rákféle rekordját.


A 3,11 méteres óriás japán rák csak hajszál híján kerülte el a korai halált egy japán halpiacon, azonban szerencséjére a Sea Life képviselője felkapta, majd az angliai Blackpoolba, egy hidegvizes akváriumba szállíttatta – kezdi az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Az evolúcióban állatok néha rákká válnak, és a tudósok se értik miért

A japán pókrákok (Macrocheira kaempferi) 50-100 évig is élhetnek, de lábaik még jóval a testük megállása után is tovább nőnek. Ez azért van, mert a testük – vagy páncéljuk, ahogy a rákoknál nevezik – nem nő tovább, miután elérik a felnőttkort, de a szálkás lábak igen.

Big Daddy hosszú élete azonban 2016-ban ért véget, a hatalmas rák 80 éves volt.

Inkább volt családtag, mint egy állat a gondozásunkban. Ő egy nagyon idős rák volt, és úgy tűnik, egyszerűen elérte természetes élettartama végét

– emlékezett vissza Scott Blacker, a kiállítások kurátora.

Japán nevük, taka-ashi-gani, azt jelenti, hogy hosszú lábú rák, ami igazán leíró. Hiszen a testük általában 40 centiméteres átmérőnél áll meg, a lábaik akár több méteresre is megnőhetnek.

A hosszú lábak segítenek nekik abban, hogy a kaparásnyi távolságon belül el tudják érni az algákat és a növényeket. Emellett felfeszítik a puhatestűek héját, és tengeri szivacsokat szednek fel, hogy álcázásként a héjukra ragasszák őket.

Olvasd el ezt is! A britek törvénybe iktatták, hogy a polipok és rákok is érző lények

A japán pókrákokat ritkán látni a természetben, mert idejük nagy részét az óceán mélyén töltik. Tavasszal azonban párzási időszak van, és ekkor a sekélyebb vizekbe merészkednek a párkeresés reményében. A párzási időszak alatt a vadon élő populáció csökkenése miatt tilos a halászatuk. Reméljük, hogy a meghozott intézkedések lehetővé teszik, hogy még több Big Daddy fejlődhessen a vadonban.

A figyelmetekbe ajánljuk