A körülbelül fél évszázadon át titkosított műholdfelvételeken 396 darab rejtélyes ókori római erődítmény látható.
A hidegháború idején a műholdtechnológia már a titkosszolgálatok rendelkezésére állt, amelyek segítségével kulcsfontosságú területeket figyelhettek meg.
A ’60-as és ’70-es években készült képeken olyan ókori római erődök láthatók, amelyek a mai Szíria és Irak területén helyezkedtek el. Az építmények minden bizonnyal arra szolgáltak, hogy megvédjék a keleti tartományokat az arab és perzsa seregektől.
Ez is érdekelhet: Erre az ókori római rejtélyre a mai napig nincs magyarázat
📰 Spy satellites reveal hundreds of long-lost #Roman forts!#AntiquityResearch in the news via @CNNhttps://t.co/jmp1d7VBc6
— 🅰ntiquity Journal (@AntiquityJ) October 26, 2023
Jesse Casana, a Dartmouth College professzora szerint a szóban forgó erődök egy olyan régióban találhatók, ahol 1934-ben Antoine Poidebard atya végzett légi felmérést, és amely során 116 erődből álló észak-déli védelmi vonalat azonosítottak.
Poidebard kutatási eredményeit és a korábban titkosított felvételeit felhasználva a tanulmány most pedig 396 új erődre lett figyelmes. Az építmények azonban az egész régió különböző pontjain terültek el, ez pedig ellentmond annak az elméletnek, hogy az erődök egy észak-déli határfalat alkottak.
A tanulmány készítői szerint az erődöket a rómaiak a régiók közötti kereskedelem elősegítése, a keleti tartományok és a nem római földek között közlekedő karavánok védelme, valamint a keleti és nyugati régiók közötti kommunikáció fejlődése érdekében építették.