A NASA november 11-én az összes, jelenleg a Marson dolgozó eszközével megszakította a kommunikációt, és csak két hét múlva, vagyis november 25-én veszi fel velük újra a kapcsolatot. A bonyodalom okózója nem más, mint a Nap.
Szokatlanul intenzív időszakon megy keresztül Naprendszerünk központi csillaga, a Nap. Az égitest kitöréseinek mértékét jól jelzi, hogy november elején Földünk szinte minden pontján látható volt a sarki fény – ráadásul a szokásos zöld, zöldesfehér vagy sárgászöld színek helyett vörös izzásban.
Természetesen nem a mi bolygónk az egyetlen, amelyet elérnek a napkitörések, jócskán jut belőle a Marsnak is. A vörösbolygót érő sugárzás ráadásul már akkora mértéket üt meg, hogy a NASA-nak – egyéb lehetőség híján – az összes, jelenleg az égitesten dolgozó eszközével fel kellett függesztenie a kommunikációt.
Ezt is olvasd el! A Mars egyre gyorsabban forog, a tudósok viszont nem tudják, miért
Megijednünk természetesen nem kell, az ilyen jellegű napkonjunkciók ugyanis ~ 25 havonta előfordulnak.
Ráadásul ilyenkor a Nap körüli pályáikon pont egymással szemben áll a Föld és a Mars, amely tovább nehezíti a két bolygó közötti kommunikációt.
Az űrügynökség Curiosity nevet viselő marsjáró már több mint 4000 napja dolgozik a bolygón, ezidő alatt összesen 5 hasonló csendet élt meg. A Perseverance névre keresztelt jármű pedig eddig egyszer maradt kapcsolat nélkül, kevesebb mint nyolc hónappal azután, hogy először megérkezett a Marsra.
Ez is érdekelhet: Rendkívül egyszerű oka lehet annak, hogy a Mars miért nem alkalmas az élet kialakulására
A NASA a múltban különböző megközelítéseket alkalmazott a fent említett problémára attól függően, hogy milyen típusú eszközről volt szó. Egyes helyzetekben a kommunikációs vonalak nyitva tartását tartották elsődlegesnek. Másik lehetséges legjobb megoldás a leállítás lehet az űrügynökség munkatársai szerint.
Utóbbi esetben a marsjárók továbbra is gyűjtik az adatokat, majd tárolják, hogy aztán továbbíthassák az információkat a Földre, amint a vonalak megjavulnak.
A megfigyelések tehát ilyenkor is folytatódnak, de azokra – például az időjárásmérésekre – korlátozódnak, amelyeket akár robotpilótával is biztonságosan el lehet végeznii – írja az IFLScience cikke.
A zavaros időszak előtt a mérnökök két hétig küldték ki az utasításokat. A missziós csapataink hónapokon át készítettek feladatlistákat minden marsi űrhajónk számára, hogy előre felkészüljenek a helyzetre
– árulta el Roy Gladden, a NASA munkatársa a hivatalos közleményben.