jezero-kráter

Lenyűgöző felvételt készített egy ősi tóról a NASA marsjárója

A NASA Perseverance roverje egy gyönyörű 360°-os felvételt készített a Jezero-kráter nevű marsi régióról. Szakértők úgy gondolják, hogy ezt a hatalmas medencét egykor nagy mennyiségű víz lepte el, ekképpen pedig ígéretes helyszín lehet az élet nyomai után kutató tudósok számára.


A lenyűgöző videó 993 képből áll össze, amelyeket a Perseverance Mastcam-Z műszere készített három nap alatt, 2023 novemberében – kezdi az IFLScience.

Ez is érdekelhet: A NASA szerint a Mars egyik holdja bele fog csapódni a bolygó felszínébe

A szerkesztők enyhén átdolgozták a képet, hogy növeljék a kontrasztot és eltúlozzák a színkülönbségeket, a jelenetet Föld-szerű fényviszonyokkal ruházták fel. Erre azért volt szükség, mert a valóságban a Mars sötétebbnek és sokkal vörösebbnek tűnne.

A Perseverance 2021. február 18-án landolt sikeresen a 45 kilométer széles Jezero-kráterben, az Ingenuity nevű kísérő robothelikopterrel együtt. A páros küldetése a sziklás marsi környezet tanulmányozása, olyan bioszignatúrák nyomai után kutatva, amelyek esetleg azt mutathatják, hogy a Marson egykoron kedvező körülmények uralkodtak a mikrobiális élet számára.

A Jezero-kráter különösen ígéretes helyszín, mivel a tudósok úgy vélik, hogy körülbelül 3,5 milliárd évvel ezelőtt egy 250 méter mély, szerves anyaggal teli tó volt. Ha valaha is éltek földönkívüli mikrobák a Marson, ez ideális hely lenne a keresésre.

A Perseverance 2023 decemberében ünnepelte a küldetés 1000. marsi napját, a hosszú idő ellenére a tudományos eredmények még mindig sűrűn és gyorsan érkeznek tőle. Még ezen a legutóbbi 360°-os felvételen belül is ki lehet ásni a Mars viharos múltjára és a mikrobiális élet lehetőségeire utaló bizonyítékokat.

Ezen a területen a kőzetrétegek a kráter történetének különböző részeit rögzítik. A lapos, világos színű kőzetek egy lassan, a tájat átszelő folyó partján rakódtak le. A távolban látható sziklák később, valószínűleg egy tomboló áradás során kerültek a földre

– nyilatkozta Ken Farley, a Perseverance projekt geokémikusa a videót kísérő hanganyagban.

A NASA Curiosity Roverje jelenleg is dolgozik a Marson, bár a bolygó egy másik részén, a Mount Sharp nevű területen. Alig néhány hónappal ezelőtt a Curiosity egy lenyűgöző, 25 képkockából álló videót készített, amely egy marsi nap menetét mutatja be alkonyattól hajnalig.

A figyelmetekbe ajánljuk