A NASA egyik gigantikus léggömbjén alig másfél nappal a felengedése után szivárgás keletkezett, aminek következtében a Csendes-óceánba zuhant, nem messze Új-Zéland partjaitól.
A NASA közleménye szerint a földi csapatok megpróbálták ellensúlyozni a szivárgást a ballon magasságának fenntartása érdekében, azonban a léggömb nem tudta magát a levegőben tartani – számolt be róla a NASA.
Olvasd el ezt is!A NASA bejelentette, hova fog becsapódni a Nemzetközi Űrállomás az évtized végén
Az Extreme Universe Space Observatory 2 (EUSO-2) nevű misszó célja a légkörbe belépő ultra-nagy energiájú kozmikus sugárzás részecskéinek észlelése lett volna, valamint a tudósoknak segített volna abban, hogy kiderítsék eredetüket. Az ambiciózus küldetés hamar véget ért, a NASA viszont még nem vizsgálta meg az anomália okát, bár valószínűleg egyszerűen csak kipukkadt.
A hasznos teher visszaszerzése pedig meglehetősen trükkösnek bizonyulhat. A NASA a tengeri élővilágra gyakorolt hatásának minimalizálása érdekében úgy tervezte meg a ballont, hogy a nehéz hasznos teher a lehető leggyorsabban az óceán fenekére húzza.
A szupernyomásos ballonokat úgy tervezik, hogy nehéz rakományt szállítsanak, mivel pozitív belső nyomással rendelkeznek, ami nagy magasságban is stabilan tartja őket, anélkül, hogy ballasztot kellene ledobniuk. Ez ellentétben áll a hagyományos tudományos léggömbökkel, amelyek a meleg és hideg légáramlatokat használják ki, és ballasztot dobnak a magasság megtartásához.
Ez is érdekelhet:Papok segítségét kérte a NASA
A lezuhant ballon a második a maga nemében, amelyet a NASA indított. Április 16-án az ügynökség egy másik léggömböt is felengedett, amely azóta jól abszolválja feladatát, és már három kört tett meg a Föld déli féltekéje körül, mintegy 33 kilométeres magasságban repülve
Tekintettel azonban a mostani bakira, a NASA-nak nyilvánvalóan van még némi munkája, mielőtt megbízhatóbban használhatná a technológiát.