Nap.

Nagy sebességű napszelet küld a Föld felé a Nap felszínén látható óriási folt

A Nap egy nem akármilyen folttal lett gazdagabb, ennek okán pedig jelentős napszélre számíthatunk a következő időszakban.


A NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) napokban készített egy lenyűgöző felvételt a Napról, amelyen egy nagy, a szakértők szerint azonban egyáltalán nem aggasztó külsejű foltot lehet látni – írja az IFL Science.

Ugyan sokak számára ez a jelenség kifejezetten ijesztően hathat, a csillagászok mindenkit megnyugtattak, hogy a napfoltok így néznek ki az extrém ultraibolya (EUV) és a lágy röntgenfelvételeken, mivel hűvösebb hőmérsékletűek és kevésbé sűrűek, mint a környező régiók.

Ez is érdekelhet: Váratlan napkitörés történt, a rádiók is elhallgattak

A napfoltok olyan területek, ahol a mágneses mező körülbelül 2500-szor erősebb, mint a földi, és sokkal erősebb, mint bárhol máshol a Napon. Az erős mágneses mező miatt a mágneses nyomás megnő, míg a környező légköri nyomás csökken. Ez viszont csökkenti a hőmérsékletet a környezetéhez képest, mert a koncentrált mágneses tér gátolja a forró, új gázok áramlását a Nap belsejéből a felszínre

– magyarázza a Nemzeti Meteorológiai Szolgálat.

A kutatók megnyugtatták a közvéleményt, hogy a napfolt nem jelenthet túl nagy számunkra, a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal Űridő-előrejelző Központja szerint december 4-étől kezdve kisebb-nagyobb geomágneses vihar érkezését jósolja.

Az ehhez hasonló jelenségek mostanában nem hiába egyre gyakoribbak, a Nap ugyanis a 11 éves ciklusának növekvő fázisában jár. A következő napmaximumot a NASA eredetileg 2025-re jósolta, de később ezt az előrejelzést 2024 januárja és októbere közötti időszakra módosította.

A figyelmetekbe ajánljuk