egy műhold, ahogy az űrben pörög
Fotó: Shutterstock

Illusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre.

Kína egy új módszerrel mentett meg két műholdat, ami letért a pályájáról

A Kínai Nemzeti Űrügynökség a Hosszú Menetelés-2C rakétával indított két műholdat, amelyek egy műszaki meghibásodás miatt végül nem érték el a tervezett pályájukat. A küldetésben részt vevő tudósok végül több mint 100 nap alatt dolgoztak ki egy új módszert az objektumok megmentésére.


A Live Science szerint a műholdakat 123 nap után sikerült megmenteni egy úgynevezett „gravitációs csúzlival." A módszer lényege, hogy a mérnökök a Föld, a Hold és a Nap gravitációját egyszerre használták fel arra, hogy az objektumokat a kívánt pályára irányítsák.

A manőver különös jelentőséggel bír, hiszen a jövőben a mélyűri navigáció terén is kulcsfontosságú lehet.

A kilövési hiba egyébként meglepte a Kínai Nemzeti Űrügynökséget: a két műhold a tervezettnél sokkal közelebb maradt a Földhöz, és irányíthatatlanul pörgött, ami enyhe károsodást is okozott.

m\u0171hold (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Zhang Hao, akinek csapata a mentési küldetést vezette, egy interjúban kifejtette:

Ha a műholdak megsemmisültek volna, akkor kárba veszett volna az évekig tartó erőfeszítés és a küldetésbe fektetett pénz. Ez egyben mentális csapás is lett volna a csapat számára. Szerencsére nem ez a helyzet. Két csapatra oszlottunk: az egyik csoport a távolból irányította a műholdak hajtóműveit, hogy lelassítsa a pörgést; az én csapatom pedig kiszámította a legjobb útvonalat, hogy a műholdakat visszavezessük a megfelelő pályára.

A műholdak a tervek szerint navigációs szolgáltatásokat nyújtanak majd a kínai űrhajók számára, és ha minden igaz, lehetővé teszik a földi irányítás számára, hogy három óra alatt megtaláljanak egy űreszközt. Ez jelentős előrelépést jelentene a mostani helyzethez képest, jelenleg ugyanis két-három napba telik egy objektum helyének pontos meghatározása.

A figyelmetekbe ajánljuk