8848,86 méteres tengerszint feletti magasságával a Mount Everest a Föld legmagasabb szárazföldi csúcsa, amely évről évre csak növekszik – írja a Live Science. A portál beszámolója szerint a tudósok már régóta kutatják, hogy mi okozhatja ezt a különleges jelenséget.
A Himalájában a legtöbb hegycsúcs közötti magasságkülönbség ugyanis körülbelül 50-100 méter, de az Everest 250 méterrel magasabb, mint a második legmagasabb hegy, a K2.
Ezt is olvasd el! Összement Európa legmagasabb hegye, pánikra azonban semmi ok
Ez arra utalhat, hogy valami olyan történt a Mount Everesttel, amire egészen mostanáig kerestük a választ
– idézi a portál Adam Smith-t, a University College London Földtudományi Tanszékének kutatóját. A férfi szerint a hegycsúcs évente 2 milliméterrel növekszik, ami több annál mint amit a tudományos számítások szerint várni lehetne. Ennek pedig a mélyben meghúzódó folyók lehetnek az okai.
A Nature Geoscience című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a tudósok arra jutottak, hogy nagyjából 89 000 évvel ezelőtt az Everesttől északra fekvő Arun folyó felső szakasza összeolvadt az alsó szakasszal. Ez pedig teljesen eggyé vált a hegy alatt futó Kosi folyórendszerrel.
Ez is érdekelhet! Végre sikerült drónnal lefilmezni a Mount Everest csúcsát – videó!
A folyó eróziója pedig a kutatók szerint elég földet mosott ki ahhoz, hogy a hegy egyszerűen megemelkedjen. Ugyanez történhetett egyébként a Himalája két másik nagy hegycsúcsán, a Lhotse és Makalu csúcsoknál is, amik szintén hasonló tempóban növekszenek évente, mint az Everest.
Az Everest addig fog növekedni, amíg a föld alatti folyórendszerek újra egyensúlyi állapotba nem kerülnek
– mondja Smith, aki hozzáteszi, hogy további kutatások szükségesek ahhoz, hogy pontosan megállapítsák, mikor erodálta a folyó a hatalmas földtömeget.