A Nature Chemistry című tudományos lapban közölt publikációból kiderül, hogy a fent említett molekulákat már most is használja az orvostudomány a képalkotó eljárások során, csak ott alacsony dózisban, hogy kimutassák vele a rák jelenlétét. A molekulák vízben stabilak maradnak, és jól kötődnek a sejtek külsejéhez – számolt be róla a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Egy ital, ami nagyban hozzájárulhat a rák kialakulásához
A Rice Egyetem, a Texasi A&M Egyetem és a Texasi Egyetem kutatócsoportja szerint az új megközelítés jelentős előrelépés a korábban kifejlesztett, Feringa-típusú motoroknak nevezett másik fajta rákölő molekuláris gépezethez képest, amely szintén képes megbontani a problémás sejtek szerkezetét.
James Tour, a Rice Egyetem kutatója szerint az eljárás hatékonyabb lehet, mint bármilyen hasonló mechanikai beavatkozás, amit eddig használtak a rákos sejtek elpusztítására:
Mechanikai mozgásuk több mint egymilliószor gyorsabb, mint a korábbi Feringa-típusú motoroké, és látható fény helyett közeli infravörös fénnyel aktiválhatók.
Az új módszer azért is bravúros, mert lehetővé teszi a tudósok számára, hogy mélyebbre hatoljanak a testben. Így a csontokban és szervekben kialakuló rákot úgy lehetne kezelni, hogy nem lenne szükség műtétre, hogy eljussanak az orvosok rákos daganathoz.