Ha azt hiszi, hogy erős jelszava van, ideje újra átgondolni. A Home Security Heroes kiberbiztonsági cég új tanulmánya megmutatja, hogy a mesterséges intelligencia (MI) milyen gyorsan és könnyen feltöri a jelszavakat. A statisztikák szerint a gyakori jelszavak 51%-a kevesebb mint egy perc alatt feltörhető.
A biztonsági kutatók a PassGAN-t, egy generatív adverzális hálózaton (GAN) alapuló jelszógenerátort használták. A PassGAN és más jelszógenerátorok abban különböznek egymástól, hogy az előbbi nem függ a jelszavak kézi elemzésétől. Ezzel szemben a PassGAN modell, ahogy a neve is mutatja, a GAN-t használja ki, hogy valódi jelszószivárgásokból tanuljon, és olyan reális jelszavakat generáljon, amelyeket bárki használhat. A GAN egy olyan gépi tanulási (ML) modell, amely két neurális hálózatot (generátor és diszkriminátor) állít egymással szembe, hogy javítsa az előrejelzések pontosságát – írja a TomsHardware.
Ez is érdekelhet:6 pillanat, amikor a mesterséges intelligencia a frászt hozta az emberiségre
A kutatásból pedig kiderül, hogy a mesterséges intelligencia a jelszavak kitalálásban is jóval gyorsabb, mint az ember: a jelszavak több mint felénél kevesebb mint egy percre volt szüksége, hogy rájöjjön a megoldásra. A jelszavak kétharmadánál ez kevesebb időt vett igénybe, mint egy óra. Voltak azonban rendkívül fejlett kombinációk is, amelyekhez egy hónapnál is több kellett a mesterséges intelligenciának.
Továbbra sem érdemes értelmes szavakat, évszámokat használni a jelszavainkban. Fokozott figyelemmel kell lennünk mindezek mellett a kódjaink hosszúságára is. A kiberbiztonsági cég azt ajánlja, hogy legalább 15 karakteres jelszót hozzunk létre, erős mintával, amely legalább két kis- és nagybetűt kombinál számokkal és speciális karakterekkel.
A mesterséges intelligencia az életünk része lett, és az itt működtető hardverek idővel fejlődni fognak. Tagadhatatlan, hogy a mesterséges intelligencia számos előnnyel jár a mindennapi életünkben, de semmi sem akadályozza meg, hogy netalántán rosszindulatú célokra használják fel.