red and black abstract illustration

A mesterségesen generált arcokban jobban megbízunk, mint az igazikban

Sőt a mesterséges intelligencia megtanulja, hogy milyen típusú arcokat szeretünk.


Az emberek a mesterséges intelligencia (MI) által létrehozott hamis arcokat megbízhatóbbnak tartják, mint a valódi emberek képeit, derült ki egy tanulmányból. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy szükség van biztosítékokra a mélyreható hamisítványok megakadályozására, amelyeket már használtak bosszúpornóra, csalásra és propagandára, állítják a jelentés mögött álló kutatók.

A tanulmány arra kérte a résztvevőket, hogy 800 arcból álló válogatást azonosítsanak valódi vagy hamis arcképként, és értékeljék azok megbízhatóságát. Három különálló kísérletet követően a kutatók megállapították, hogy az MI által létrehozott szintetikus arcokat átlagosan 7,7%-kal megbízhatóbbnak ítélték, mint a valódi arcok átlagos értékelését.

Ez statisztikailag szignifikáns, teszik hozzá a kutatók. A három legmegbízhatóbbnak ítélt arc hamis volt, míg a négy legmegbízhatatlanabbnak ítélt arc valódi. A hamis arcokat generatív adverzális hálózatokkal (GAN) hozták létre, olyan mesterséges intelligenciaprogramokkal, amelyek próbálgatással és hiba útján tanulják meg a valósághű arcok létrehozását.

Az MI-szintetizált arcok megkülönböztethetetlenek a valódi arcoktól, és megbízhatóbbak. Sürgeti a biztosítékok bevezetését, amelyek közé tartozhatna a robusztus vízjelek beépítése a képbe, hogy megvédjék a nyilvánosságot a mély hamisítványoktól.

A szintetizált képek létrehozására és terjesztésére vonatkozó iránymutatásoknak etikai irányelveket is tartalmazniuk kell a kutatók, kiadók és médiaszolgáltatók számára, állítják a tanulmány szerzői. A Világgazdasági Fórum szerint a mesterséges intelligencia felelősségteljes használata az azonnali kihívás, amellyel az MI irányítása előtt áll.

Az MI létfontosságú az olyan területek előrehaladásában, mint az innováció, a környezeti fenntarthatóság és a COVID-19 elleni küzdelem. A technológia azonban új és összetett etikai kérdésekkel is kihívás elé állít bennünket, és megelőzi a kormányzási képességeinket.

(Forrás: BigThink)

A figyelmetekbe ajánljuk