Madarat tolláról, embert barátjáról – tartja a mondás, ami jól bizonyítja, hogy a baráti kapcsolatok kialakulását általában az emberi viselkedéshez kötjük. Ez persze érthető, hiszen az állatvilágban ritkán látunk olyan társas viszonyokat, amelyek túlnyúlnak a vérségi kötelékeken. Egy húsz éven át zajló terepkutatás azonban most rácáfol erre: épp a madaraknál sikerült megfigyelni olyan kötődéseket, amik kísértetiesen hasonlítanak a emberi barátsághoz.
A New Atlas szemlézi a tanulmányt, ami a Nature folyóiratban jelent meg és ami szerint az Afrikában honos pompás fényseregélyek (Lamprotornis superbus) akár 60 fős, kevert rokonságú csoportokban is élhetnek.
Ezt is olvasd el! Közel 30 éve nem látott madár pihent meg a tatai Öreg-tónál – videó!
Az igazán érdekes, hogy ezekben
az összeverődött csapatokban nemcsak családtagok, hanem idegenek is együttműködnek.
A seregélytársadalmak nem egyszerű családokban élnek. Ezek a struktúrák sokkal összetettebbek, hiszen különböző rokoni viszonyú egyedek élnek együtt
– idézi a portál Dustin Rubensteint, a Columbia Egyetem professzorát.
Minél nagyobb csoportokban élnek, annál nagyobbak a túlélési esélyeik
Fotó: GUDKOV ANDREY/Shutterstock
A kutatás 20 éven át, vagyis 40 szaporodási szezonon át követte a kenyai régióban élő madarakat. A kutatás végén kiderült, hogy minden költőpárt akár 16 segítő is támogathat, akik táplálékot gyűjtenek a fiókáknak és védik a fészket. A vizsgálatból az is kiderült, hogy
minél nagyobb csoportokban élnek ezek az állatok, annál nagyobbak a túlélési esélyeik is.
Az úgynevezett segítőmadarak természetesen továbbra is előnyben részesítik rokonaikat, de következetesen támogatják az idegeneket is – ami megerősíti a kölcsönös altruizmus régi elméletét.
Robert Trivers ugyanis már 1971-ben felvetette, hogy az állatvilágban is kialakulhatnak olyan együttműködések, ahol a segítség rövid távú költsége hosszú távon térül meg.
Ez is érdekelhet! A tavasz hírnökei – 5 madármintás tárgy a napsütéses hónapokra
Sok ilyen madár lényegében idővel barátságot alakít ki
– mondta Rubenstein.
Szerintem ez a kölcsönös segítségnyújtás sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, egyszerűen csak még nem figyeltünk meg elég ideig.