Meglepő, de a legtöbb macska úgy játszana, mint ami a kutyákra jellemző

Meglepő, de a legtöbb macska úgy játszana, mint ami a kutyákra jellemző

Tudtad, hogy nemcsak a kutyák, hanem a macskák is apportíroznak? Annak ellenére, hogy vadászati és játékstílusuk nagyon eltérő, úgy tűnik, hogy az apportírozás mindkét faj esetében egyesíti a ragadozó és a társas viselkedés elemeit.



Bár háziasításuk története és természetes viselkedésük nagyon eltérő, a macskák és a kutyák sok hasonlóságot mutatnak. Mindkét faj ragadozó, szorosan együtt élnek az emberrel, és képesek gazdag társas élményeket szerezni velünk.

Egy új tanulmányban azt találták szakértők, hogy a felmérési adataikban leírt macskák több mint 40%-a játszott apportírozást, szemben a kutyák közel 80%-ával. Az apportírozás több lehetséges okát is felvázolták, köztük a játékot, a háziasítás során történő szelekciót és a tanulási hatásokat – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Miért esznek füvet a macskák? − 6 furcsa cicaszokás állatorvosi magyarázattal

Tudósok 2023-as vizsgálat során 924 apportírozó macskatulajdonost kérdeztek meg, és azt találták, hogy a macskák a legkülönfélébb tárgyakat hozzák vissza, a háziállatjátékoktól és a papírgolyóktól kezdve a tollakon, palackkupakokon át a cipőkig.

Ebben az eredményben az a legérdekesebb, hogy a macskákat általában nem tanították erre, a viselkedést spontán ajánlották fel. A macskák azt is jobban szerették, ha ők kezdték el a játékot, és nagyobb valószínűséggel játszottak, ha ők vitték a játékot a gazdájukhoz, mintha az ember dobta volna oda a játékot.

Shutterstock

Az apportírozó viselkedés gyökerei mindkét faj vadászati gyakorlatában rejlenek. A macskák köztudottan lesben álló vadászok, ami azt jelenti, hogy a zsákmányukhoz lopakodnak, és egy alkalmas pillanatban lecsapnak rá. A kutyákról úgy tartják, hogy üldöző ragadozók, amelyek hosszabb távolságokban üldözik a zsákmányt.

Ez is érdekelhet: Ezekre figyelj oda, ha megkarmol a macskád

De mind a macskák, mind a kutyák elviszik a zsákmánytárgyakat az elejtés helyéről, ami részben magyarázatot adhat arra is, hogy hogyan alakulhat ki az olyan viselkedés, mint az apportírozás.

A macskákat gyakran függetlennek és távolságtartónak tartják, a legújabb tanulmányok szerint képesek kötődni az emberhez, valamint szociális jeleket felvenni tőlük, sőt, még a gazdájuk hangját is felismerik.

A szakértők remélik, hogy ezek a vizsgálatok bemutatják, hogy a macskák képesek szeretetteljes kapcsolatra az emberekkel, különösen akkor, ha ezek a népszerű háziállatok jól szocializáltak, és gazdag és biztonságos környezetet biztosítanak számukra. Beleértve az apportírozást is, ha a macskája erre hajlamos.

A figyelmetekbe ajánljuk