Az emberek túlnyomó része szerint a doromboló macska egyenlő a boldog macskával. Ez azonban nem feltétlenül van így.
Tony Buffington, az Ohio Állami Egyetem macskaszakértője és állatorvosa a Wirednek még 2015-ben azt mondta, hogy nem feltétlenül van kapcsolat a boldogság és a dorombolás között:
Minden viselkedés függ az előzményektől, a kontextustól és az elvárásoktól. Naivitás azt gondolni, hogy a macskák csak egy okból dorombolnak – ez olyan, mintha azt gondolnánk, hogy az emberek csak egy okból nevetnek.
Az emberi nevetés leggyakrabban elégedettséget jelezhet, de néha idegességet vagy félelmet hordoz magában, máskor pedig a stressz jele.
Más szóval a dorombolás önmagában nem jelent semmit. Valójában a cicák első dorombolásának, amelyet néhány napos korukban hallatnak, semmi köze a boldogsághoz – ez inkább egyfajta jelzőhang, hogy az anyjuk megtalálja őket az etetéskor.
Ez is érdekelhet: A macskák végül legyőzték az embereket ezen a csodás szigeten
A szakértők azonban arra is rámutatnak, hogy a macskákkal szemben más elvárásaink vannak, mint a kutyákkal, így az elmúlt évtizedek során nem vizsgálták túl hevesen a dorombolás miértjét.
A legérdekesebb kérdések közül néhány egyáltalán nincs kapcsolatban a macska érzelmi állapotával.
A 2000-es évek elején feltételeztük, hogy a dorombolásnak a kommunikáción kívül más céljai is vannak. Valószínű, hogy a dorombolásnak gyógyító hatásai lehetnek
– mondta egy állatorvos, Gary Weitzman.
A dorombolásnak valóban lehetnek gyógyító tulajdonságai. A szóban forgó hang körülbelül 20 Hz és 150 Hz között mozog, és a dorombolás frekvenciái megfelelnek a csontnövekedés, a törések, a fájdalom, az ödéma, az izomnövekedés, az ízületi rugalmasság, a légszomj és a sebek kezelésében használt rezgési/elektromos frekvenciáknak – erre egy 2001-es tanulmány mutatott rá.
A kutatók évekkel ezelőtt igazolták, hogy az alacsony intenzitású rezgések elősegíthetik a kötőszövet és az erek növekedését a sérült egerekben, és más tanulmányok kimutatták, hogy a 30 Hz körüli frekvenciájú rezgéses terápiák javíthatják a csontsűrűséget emberekben.
Ez egyes szakértőket arra enged következtetni, hogy a macskák dorombolása egyfajta önterápiaként is szolgálhat a sérülések vagy a stressz után. Sőt néhány gazdi arról is beszámolt, hogy látta már, ahogy a cicák dorombolást alkalmaznak a többieken, és ezeken a frekvenciákon dörmögnek a sérült társuknak.
Az öngyógyítás mellett azonban van még egy faktor, ami kiemelt fontosságú a dorombolás vizsgálatánál.
Reggelente a hangos dorombolás az emberi arc simogatásával vagy dörzsölésével együtt alkalmas lehet arra, hogy felébressze a gazdát, és így reggelit kapjon. A legtöbben előbb etetik meg a macskát, mint saját magukat, ami azt mutatja, hogy mennyire hatékony a kommunikációjuk
– mutatott rá Celia Haddon szerző és macskaviselkedési szakértő.
Forrás: IFL Science