Október 16-án, 31 éves korában hunyt el a One Direction egykori énekese, Liam Payne, aki mindössze 14 éves volt, amikor jelentkezett a brit X-Faktor című tehetségkutatóba. De vajon milyen hatással van egy gyerek mentális egészségre a sztárrá válás?
Az elmúlt évtizedekben a világ legnagyobb popkulturális szenzációinak jelentős részét tinisztároknak köszönhetjük. Az utóbbi években azonban egyre több ismert személy nyilatkozik őszintén a hírnév árnyoldalairól is. Kétségtelen, hogy szignifikáns különbség van aközött, hogy hagyunk egy gyerekeket kibontakozni abban, amiben tehetséges és aközött, hogy két lábon járó, milliárdokat érő márkát építünk belőle.
A jelenség nem újkeletű, hiszen a gyerekek már jóval a színes televízió megjelenése előtt is kivették részüket a szórakoztatóiparban. Az utóbbi két évtizedben azonban a popkultúra központi figuráivá váltak főként a Disney-csatornának köszönhetően, ami a kilencvenes évek végtől kezdve a tinédzser korosztály felé fordult marketing és stratégiai szempontból is.
A sikerük abban rejlik, hogy az átlagos fiatalok könnyebben azonosulnak velük, mint a felnőtt hírességekkel.
Ez is érdekelhet! 7 világsztár, akiről nem is gondolnád, hogy feltaláló volt
Fotó: Kevin Mazur/Getty Images
Hasonló történt Justin Bieberrel is, akiről 16 évesen már dokumentumfilmet készítettek (Justin Bieber: Soha ne mondd, hogy soha), mint a világ legnagyobb popsztárja. Több tízezres tömegek előtt, teltházas koncerteket adott nap mint nap, ezzel szemben csak egy „hétköznapi srácként“ hivatkozott saját magára. A filmben jól látszik, hogy a környezetében lévő, a filmben megszólaló személyek mind fizetést kapnak a sztártól, így kénytelenek validálni Bieber kaotikus, kimerítő és elképesztően szoros ütemű munkarendjét, mintha az normális lenne egy tinédzser számára. Bieber nemrég egy interjújában arról beszélt, nagyon megviselte, hogy ilyen fiatalon vált szupersztárrá, aminek következtében függőség, szorongás és depresszió alakult ki nála.
Nicholas Rose pszichoterapeuta szerint a fiatal korban megtapasztalt hírnév hatására eltűnik a „normalitás“ érzése, ami kulcsfontosságú az agy megfelelő fejlődésének.
Ha egy tinédzserre valamilyen oknál fogva kívülállóként, másként tekintenek a többiek, vagy olyan dolgok maradnak ki az életéből, amit a legtöbben rutinszerűen végeznek nap mint nap, az hatással lesz a világnézetére és a saját magával, illetve másokkal való kapcsolatára is. Az elszigeteltség, a magány, a nyomás és egyes esetekben a félelem érzése sokkal nagyobb súllyal nehezedik a hírességekre.
Ajánljuk figyelmedbe! 3+1 világszerte ismert zeneszám, ami néhány perc alatt született meg
Dr. Audrey Tang fiziológus szerint a tinisztárok esetében az élettapasztalat hiánya és a vágy, hogy valóra váltsák az álmaikat, katasztrófához vezethet.
Sokkal inkább hajlamosan figyelmen kívül hagyni az aggasztó jeleket és a segítő szándékú tanácsokat. Ha ehhez hozzávesszük azokat a kutatásokat is, amelyek szerint a prefrontális kéreg - az agy része, ahol a következmények, a döntések, az érvelés és más magasabb rendű működések zajlanak - nem fejlődik ki teljesen 25 éves korig, az azt jelenti, hogy egy annál fiatalabb személy személyisége sokkal jobban formálható, alakítható
A problémáról Demi Lovato is őszintén nyilatkozott saját, idén megjelent Child Star című dokumentumfilmjében. Szerinte maradandó mentális károkat okoz, ha valaki gyerekként egyszerre híresség és kenyérkereső szerepébe kerül. Szerinte a „tinédzser példakép“ olyan két szó, aminek sosem szabadna egymás mellé kerülnie. Lovato mellett Miley Cyrus szintén gyerekként került a szórakoztatóiparba: a filmből kiderült, hogy az általa alakított Hannah Montana karakterrel a csatorna több milliárd dollárt profitált – úgy, hogy egy 13 éves kislányból csinált üzletet.
A szórakoztatóiparban számos példát láthattunk arra, hogyan befolyásolja a hírnév a sztárokat, ám ha többet foglalkozunk a mentális egészségünkkel, akár pozitív hatása is lehet. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a menedzsmenteket és vezető pozícióban lévő személyeket a mentális egészség fontosságáról, az etikusság, konszenzus, kritikus gondolkodás fogalmairól megfelelő képzésben részesülhessenek
– tette hozzá Rose. Dr. Tang szerint azonban hiába jár akár több pszichológushoz és tanácsadóhoz egy gyereksztár akkor, ha a környezete folyamatosan kizsákmányolja és a kimerülésig dolgoztatja.