
Minden idők leggyorsabb űrutazása közel 40 ezer km/órával történt
Egy kis csalással azt mondhatjuk, hogy Naphoz viszonyítva mindannyian több mint 152 millió kilométer/órás sebességgel száguldunk, hiszen a Föld ekkora sebességgel kering a Nap körül. Persze a Földhöz viszonyítva az eddigi leggyorsabb emberi utazás sebessége jóval szerényebb, igaz, még mindig hajmeresztő: a 39 937,7 kilométer/órás rekord 1969. május 26-án született.
Sokan azt gondolják, hogy az Apollo–11 űrhajósai tartják ezt a csúcsot, akik először léptek a Holdra. Valójában viszont két hónappal korábban az Apollo–10 küldetés űrhajósai, Thomas Stafford, John Young és Eugene Cernan repültek a leggyorsabban, írja az IFLScience.

Az Apollo–10 a Holdra szállás főpróbája volt, amely során mindent kipróbáltak, kivéve magát a leszállást. A küldetés május 18-án indult, és Staffordék három nap múlva Hold körüli pályára álltak. Stafford és Cernan beszálltak a „Snoopy” becenevű holdkompba, és 14,4 km-re megközelítették a Hold felszínét, miközben Young a „Charlie Brown” nevű parancsnoki egységgel a Hold felett keringett.
Bár a holdkomp egy hibás kapcsolóállás miatt kis híján irányíthatatlanná vált, Staffordéknak végül sikerült visszatérniük a fő egységhez. A hazafelé vezető úton, a Földtől 121,9 km-re, a légkörbe való belépéskor érték el a csúcssebességet: 1093,8 méter/másodperccel, azaz 39 937,7 km/órával száguldtak. Cernan később úgy nyilatkozott: olyan volt visszatérni a Föld légkörébe, mintha egy fehér és ibolyaszínű tűzgolyóban ültek volna. Az űrhajó a légköri súrlódásnak és három hatalmas ejtőernyőnek köszönhetően lassult le, majd a Csendes-óceánban ért földet – sebességrekordját pedig azóta sem döntötte meg senki.
Olvasd el ezt is!