kávé
Shutterstock

Ne lepődjünk meg, ha a jövőben tele lesz kávézaccal az új lakás

Némi finomhangolásra azért szükség van, de úgy tűnik, az építőipar a jövőben felhasználhatja a kávézaccot.

Az ausztrál RMIT Egyetem kutatói felfedezték, hogy közel 30 százalékkal erősebbé tehető a beton, ha a homokot részben kávézaccal helyettesítik – számol be a Futurism a Journal of Cleaner Production című folyóiratban megjelent kutatás eredményeiről.

A felfedezéssel a környezet is jól jár: becslések szerint évente 15 millió tonna elhasznált kávézacc keletkezik, és a legtöbbje a hulladéklerakókban végzi – a kutatók szerint viszont a nagy mennyiségű biohulladékot hasznosítani is lehet.

Munkánk ihletője az volt, hogy innovatív módot találjunk arra, hogy a nagy mennyiségű kávéhulladékot építési projektekben felhasználjuk ahelyett, hogy a hulladéklerakókba kerülne – hogy a kávénak »dupla esélyt« adjunk az életre

– mondta a tanulmány vezető szerzője, Rajeev Roychand, az RMIT Egyetem anyagtudósa.

Ez is érdekelhet: Az egyik leghatásosabb szúnyogirtó a te konyhádban is megtalálható

A kutatók hozzátették: a kávézacc azért némi finomhangolásra szorul, hogy valóban „méltó adalékanyag" legyen.

A kávézacc szerves tartalma önmagában nem tudna kötődni a többi anyaghoz, ezért úgynevezett pirolízisen kell átesnie, 350 és 500 Celsius-fokos hőmérsékleten; a folyamatnak köszönhetően a gyenge szerves anyagok eltűnnek, majd egy finomított anyagot hagynak maguk után, amelyet bioszénnek neveznek.

Végül a kétféle hőmérsékletű bioszén növekvő arányban került a portlandcementhez, és a homok – a beton töltőanyagát –térfogatának akár 20 százalékát is helyettesítette.

Ezután a különböző keverékeket kiöntötték és megszilárdították, majd az így kapott tömbök nyomószilárdságát röntgendiffrakcióval és pásztázó elektronmikroszkópiával vizsgálták. Mint kiderült, a 350 Celsius-fokon pirolizált kávézacc 29,3 százalékkal növelte a kávéval elkevert betonkompozit nyomószilárdságát.

A kutatók szerint a felfedezés segíthet a homokbányászat káros hatásait is csökkenteni: egy ENSZ-tanulmány szerint évente mintegy 50 milliárd tonna homokot termelünk ki globálisan.

Olvasd el ezt is! Kávétörténeti kisokos: a kávé megjelenésétől a kávéház-metropoliszokig

A kutatócsoport azt állítja, hogy már több iparági vállalat figyelmét is felkeltették. Innentől kezdve a kutatóknak azt kell kitalálniuk, hogyan lehet a kávéval töltött betonjukat gyakorlati alternatívává tenni.


A figyelmetekbe ajánljuk