A tokiói ispace kedden egy legénység nélküli űrhajót igyekezett letenni a Hold felszínére, azonban a dolog nem végződött túlságosan jól.
A HAKUTO-R M1 nevű leszállóegység a terveknek megfelelően ereszkedett a Holdra, és az ispace közel volt ahhoz, hogy beírja magát a történelemkönyvekbe – azonban a terv minden bizonnyal megbukott. A műveletről készült élő közvetítés körülbelül öt perc után megszakadt.
Amikor a livestream folytatódott, az ispace vezérigazgatója, Takeshi Hakamada azt mondta, hogy csapata egészen a leszállási kísérlet „legvégéig" kommunikált a leszállóegységgel.
Most azonban megszakadt a kommunikáció, így azt kell feltételeznünk, hogy nem tudtuk befejezni a leszállást a Hold felszínén. Mérnökeink tovább vizsgálják a helyzetet, és aztán frissíteni fogjuk további információkkal
– jelentette ki Hakamada.
Ez is érdekelhet: Videón, ahogy összeszerelik a NASA rakétáját, ami a Holdra juttatná az emberiséget
A HAKUTO-R leszállóegység december 11-én indult a SpaceX Falcon 9 rakéta fedélzetén, és március végén állt Hold körüli pályára.
A leszállóegység különböző vállalatok és kormányok fontos csomagjait szállította, köztük az Egyesült Arab Emírségek által kifejlesztett Rashid rovert is.
Érdemes megjegyezni, hogy hasonló kommunikációs probléma okozta a Beresheet nevű izraeli holdi leszállóegység vesztét 2019-ben.
A Beresheet hajtóműve ereszkedés közben kialudt, majd a SpaceIL elvesztette a kommunikációt az űrhajóval, ami azt jelezte, hogy az a Hold felszínére zuhant.
Az ilyen küldetések azért ennyire nehezek, mert a leszállóegységeknek egy sor összetett parancsot kell sikeresen végrehajtaniuk, kevés hibalehetőséggel, miközben meg kell küzdeniük a Hold kiszámíthatatlan gravitációjával, az egyenetlen terepviszonyokkal és a porral.
Forrás: Science Alert