Japán tudósok éveken át fejlesztettek egy egyedi, kocka alakú műholdat. A november 4-én fellőtt eszköz különlegessége, hogy a teljes szerkezete fából készült, amelyre korábban még nem volt példa az űrtechnológia történelmében.
A műholdat egy SpaceX-rakéta fedélzetén helyezték el, amely a floridai Kennedy Űrközpontból emelkedett a magasba november 4-én, hétfőn. A tervek szerint decembertől kezdve 6 teljes hónapot tölt majd el alacsony Föld körüli pályán.
A japán Kiotói Egyetem kutatócsoportja a Sumitomo Forestry japán faipari vállalattal együttműködve dolgozta ki a LignoSat koncepcióját.
Céljuk a megújuló anyagok tesztelése az űrben, ahol számos szélsőséges tényező vár rájuk: többek közt extrém hőmérséklet és káros kozmikus sugárzás.
A tudósok emellett abban bíznak, hogy az új, fából fabrikált műholdat sok hasonló követi majd, ezzel pedig mérsékelhetik a légkörbe kerülő szennyező anyagok mértékét.
Ezt is olvasd el! 25 év után találták meg az elveszettnek hitt műholdat
Korábban senki sem gondolt arra, hogy a fát rakétatechnikában fel lehet használni. Sok mérnök úgy gondolta, hogy a fa régi technológia, és nem alkalmazható már a mai eszközöknél
– nyilatkozta Koji Murata, a Kiotói Egyetem erdészeti és bioanyagtudományi professzora, aki maga is rengeteget dolgozott a műhold fejlesztésén.
A LignoSatot két kiotói asztalosmester készítette – mégpedig egy olyan hagyományos japán kézműves technikával, amelyhez nincs szükség sem csavarokra, sem ragasztóra.
A fémmel ellentétben a fa képes összehúzódni, amikor nedvességet veszít, így a tudósok többek között ezt a jelenséget is tanulmányozni fogják űrbéli környezetben, valamint azt, hogy a faműhold mennyire tudja jól mérni a Föld mágneses terét.
Ez is érdekelhet! A NASA egy mesterséges csillagot állít Föld körüli pályára
A 6 hónapra tervezett műhold ideje leteltével újra belép majd a Föld légkörébe, majd elég. Ha egy fémből álló szerkezetről lenne szó, apró alumínium-oxid-részecskéket bocsátana ki, amelyek károsítják az ózonréteget. Mivel azonban a LignoSat fából készült, csak vízgőzt és szén-dioxidot hagy majd maga után.
A jövőre nézve Muratának és csapatának még számos ambiciózus terv lapul a zsebében, sőt, nem idegenek tőlük a merész állítások sem:
Reméljük, hogy hamarosan fát is tudunk termeszteni a Marson.
Forrás: Robb Report