Egy új tanulmányban a kínai tudósok apró üveggyöngyöket azonosítottak a holdi talajban, ez az információ pedig sokat segíthet a bolygó vízkészleteinek felkutatása során.
A szakemberek szerint nagyon sok – nagyjából 297,6 milliárd tonna – vízről van szó.
Az új megállapítások a kínai Csang'e 5 rover küldetésből visszahozott mintákon alapulnak. Az űrszonda 2020 decemberében néhány hétig gyűjtött anyagot a Hold felszínéről, és az ezt követő elemzésekből máris izgalmas új felfedezésekre bukkantak.
A mikroszkopikus üveggyöngyök jellemzően akkor keletkeznek, amikor az űrszikla darabjai egy másik objektum felszínének ütköznek, elpárologtatva az ásványokat, amelyek alig néhány tíz vagy száz mikrométer átmérőjű üvegszerű részecskékké hűlhetnek. Az Apollo holdi mintákban talált gyöngyökkel kapcsolatos korábbi tanulmányok segítettek megdönteni a Hold szárazságával kapcsolatos korábbi feltételezéseket.
Ez is érdekelhet: Tényleg burgonyából és porból építenék fel a Marson lévő városokat?
A jelenlegi kutatások szerint a Hold vizének jó része a Nap szeleinek segítségével keletkezik, mivel a tüzes bolygó részecskezáporaiból származó hidrogénionok összekapcsolódnak a holdi talajban már elraktározott oxigénnel.
A legújabb tanulmányt készítő kutatók szerint az ilyen gyöngyök által potenciálisan képviselt víztartalék fontos szerepet játszhat a holdi vízkörforgásban.
A becsapódási üveggyöngyök megőrzik a hidratációs jeleket, és olyan vízbőségi profilokat mutatnak, amelyek összhangban vannak a napszélből származó víz befelé irányuló diffúziójával
– írják a kutatók a nemrég közzétett tanulmányukban.
Minden egyes üveggyöngy akár 2000 mikrogramm (0,002 gramm) vizet is képes tárolni.
Mindezt nagyon hasznos tudni, ha a Hold-missziók és bázisok támogatásáról van szó. Ha az asztronauták képesek lennének megcsapolni ezt a hatalmas víztartalékot, sokkal kényelmesebbé tehetnék a Hold felszínén való életet.
Mi több, a tudósok szerint más „levegőtlen égitestek", mint a Hold, ugyanígy tárolhatnak vizet a felszíni rétegeikben.
Forrás: Science Alert