Tényleg burgonyából és porból építenék fel a Marson lévő városokat?

Tényleg burgonyából és porból építenék fel a Marson lévő városokat?

Brit tudósok egy új típusú betont fejlesztettek ki, amelyet egy napon talán a Naprendszer más részein is felhasználhatnak települések építésére. A burgonyakeményítő és a Mars vagy a Hold porát szimuláló anyag kombinálásával a hagyományos betonnál sokkal erősebb anyagot hoztak létre.


A marsi porból készült úgynevezett csillagbeton nyomószilárdsága 72 megapaszkál (MPa), ami több mint kétszerese a hagyományos betonnak. Amikor pedig az anyagot a Hold hamisított porával készítették, még erősebb lett, elérte a 91 Mpa-t is– számolt be róla az IFLScience.

A Manchesteri Egyetem csapata azon dolgozott, hogyan lehetne a Holdon és a Marson helyi erőforrásokból betont készíteni, amihez csak nagyon kevés, a Földről hozott plusz anyagra lenne szükség. Korábbi munkájuk során pedig kiderült, hogy az űrhajósok vérének vagy vizeletének felhasználásával beton készíthető, ám a jövőbeli felfedezők érdekében áttértek a burgonyára.

Olvasd el ezt is! Ha már költöznünk kell, a Hold jobb választás, mint a Mars

Mivel keményítőt fogunk előállítani az űrhajósok számára élelmiszerként, ezért volt értelme, hogy ezt tekintsük kötőanyagnak, nem pedig az emberi vért. Emellett a jelenlegi építési technológiáknak még sokéves fejlesztésre van szükségük, és jelentős energiát, valamint további nehéz feldolgozó berendezéseket igényelnek, ami mind-mind növeli a misszió költségeit és összetettségét. A StarCrete-nek minderre nincs szüksége, így leegyszerűsíti a küldetést, olcsóbbá és megvalósíthatóbbá teszi azt.

– mondta a projektet vezető Dr. Aled Roberts.

De nem ez az egyetlen szempont, hiszen feltehetőleg az űrhajósok nem akarnának olyan házakban lakni, amelyek rongyokból és vizeletből készültek.

Unsplash

Ez is érdekelhet: Miért vannak a Mars felszínén sajtszerű képződmények?

Van még valami, amit az űrhajósok termelnek, ami talán még erősebbé teszi az építőanyagot, ez pedig nem més, mint a magnézium-klorid, a könnyben és az verítékben található só. De ne aggódjunk, ha már kezd úgy hangzani, hogy a jövőbeli marsi városok az űrutazók véréből, verejtékéből és könnyeiből fognak épülni, a magnézium-klorid ugyanis megtalálható a vörös bolygó felszínén.

A csapat becslése szerint 213 tégla elkészítéséhez 25 kilogramm dehidratált burgonyakeményítőre van szükség. Ha egy átlagos három hálószobás házat építenénk, ennek körülbelül 35-szörösére lenne szükségünk. Roberts és csapata létrehozta a DeakinBio nevű startupot, hogy a StartCrete-et ne csak az űr számára fejlesszék tovább, hanem a Földön is felhasználhatóvá tegyék, mivel ez a beton fenntarthatóbb alternatívája lehet.

Ennek a mindenütt jelen lévő anyagnak a gyártása a szén-dioxid-kibocsátás 8 százalékáért felelős. Ez az előállításához szükséges magas hőmérsékletnek köszönhető. A StarCrete hagyományos sütőben vagy akár mikrohullámú sütőben is elkészíthető, így energiatakarékosabb.

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!

A figyelmetekbe ajánljuk