Hazánkban is egyre népszerűbb a jégfürdőzés, ami persze nem meglepő, hiszen számos tanulmány felfedte már a csípős hidegben való süllyedés jótékony hatásait. Az ilyen típusú fürdőélménnyel dopamin, noradrenalin és béta-endorfin szabadul fel a testünkben, melyek enyhítik a fájdalmat és hangulatunkat is képesek befolyásolni, fokozni. De vajon az immunrendszerünkre milyen hatással van?
A kutatások arra világítanak rá, hogy a jégfürdő és a hideg vízben való elmerülés javíthatja az immunrendszer működését és a sportteljesítményt, valamint csökkentheti a fájó izmok gyulladását – olvasható a The Manual cikkében, melyből az is kiderül, hogy a Dél-Ausztráliai Egyetem kutatói 11 tanulmány adatait összevetve vizsgálták a hidegbe merülés pszichológiai, kognitív és fiziológiai hatásait.
A kutatásokban összesen 3177 ember vett részt, akiknek legalább 30 másodpercig 15 Celsius-fokos vagy annál hidegebb jégfürdőbe kellett megmerítkezniük.
Figyelmedbe ajánljuk! Már egyetlen alvás nélkül töltött éjszaka is roncsolhatja az immunrendszerünket
Illusztráció.
Fotó: Shutterstock
Sajnálatos módon az eredmények azt mutatták, hogy az esetleges gyulladások jelentős növekedését mutattak közvetlenül a jégfürdő után. Ez tehát azt jelenti, hogy a jégfürdőzésnek rövid távon nincs pozitív hatása az immunrendszer működésére. Hosszabb távú egészségügyi előnyei azonban továbbra is vitathatatlanok: ilyen például az alvás- és általános életminőség javulása, valamint a stresszcsökkenés.
Azzal kapcsolatban, hogy a hideg vizes fürdőzés pontosan hogyan fejti ki a hatását, további vizsgálatokra van szükség. A kutatók azonban kiemelték, hogy akiknek gyulladás van a szervezetében, inkább kerüljék a jeges fürdőzést.
Olvasd el ezt is! Tele van melatoninnal ez a gyümölcs, így természetes altatóként hathat