hatalmas nyers gyémánt
Fotó: Shutterstock

Botswanában megtalálták a bolygó második legnagyobb gyémántját

A 2492 karátos, közel fél kilós drágakövet a Lucara Diamond gyémántfeltáró és bányászati vállalat munkatársai találták meg a botswanai Karowe bányában, írja az IFLScience.


A csapat a kimberlit nevű magmás kőzetben találta meg a hatalmas gyémántdarabot. A felfedezésben a vállalat által kifejlesztett Mega Diamond Recovery X-Ray Transmission, azaz MDR XRT néven ismert technológia segített.

A gyémántbányászat kockázatos folyamat lehet, a drágakövet körülvevő kőzet összetörése közben ugyanis megvan az esélye, hogy véletlenül roncsolódnak az értékes leletek is.

A Lucara egyik mérnöke szerint ezt küszöböli ki az MDR XRT technológia, ami lényegében úgy működik, mint egy repülőtéri poggyászszkenner, így a bányászok sokkal kisebb eséllyel törik össze a gyémántokat.

A vállalatnak van némi tapasztalata az óriási drágakövek felfedezésében: már többször is megtalálták a világ aktuálisan második legnagyobb gyémántját. A Lucara fedezte fel az 1109 karátos Lesedi La Rona, majd az 1758 karátos Sewelô gyémántot is, amelyeket most megelőzött az új, 2492 karátos tétel.

A világ legnagyobb gyémántjának címét azonban egyelőre nem sikerült elvennie, hiszen azt a mai napig a Cullinan viseli, amelyet 1905-ben tártak fel egy dél-afrikai bányában – ennek mérete 3606 karát (621 gramm).

A figyelmetekbe ajánljuk