Globális felmelegedés elleni plakát
Fotó: Markus Spiske/Unsplash

A WMO szerint megérkeztünk a globális forrás korszakába

2023 júliusa lehetett évezredek óta a legmelegebb hónap – közölte Genfben a Copernicus klímaváltozást figyelő európai szolgálat és a WMO, azaz a Meteorológiai Világszervezet.


A világ forró széken ül. Nem kell a hónap végéig várnunk, hogy ezt pontosan tudjuk. Hacsak a következő napokban nem lesz egy kisebb jégkorszak, a július minden rekordot meg fog dönteni

– nyilatkozta António Guterres ENSZ-főtitkár.

A Föld legmelegebb napja idén eddig július 6-a volt, mindezt 17,08 Celsius fokos globális átlaghőmérséklettel érte el. Július 5. és 7. is megközelítette ezeket a számokat.

Ez is érdekelhet: Soha nem volt még ilyen kevés jég az Antarktiszon, a kutatók is csak vakarják a fejüket

Nicolas Houdayer/Unsplash

A korábbi rekordot 2016. augusztus 13. tartotta 16,8 fokos globális átlaghőmérséklettel. Ezt az értéket az idei év júliusának legalább 17 napján túlszárnyalta.

Az adatokból már most kitűnik, hogy az idei július első három hete volt a valaha mért legmelegebb időszakasz ebben az intervallumban, a legmelegebb esztendőt tekintve pedig 2023 megdöntheti a 2016-os rekordot

– ezt már Christopher Hewitt, a WMO igazgatója mondta.

Ezt is olvasd el: Senkit nem okolhatunk a klímaváltozásért, csak magunkat

A globális felmelegedés korszaka véget ért. Megkezdődött tehát a globális forrás korszaka, hangoztatta a főtitkár. Ezen túl felszólította a világ politikai vezetőit, hogy tegyenek valamit, hiszen még csak a folyamat elején tartunk.

Ezt a globális átlaghőmérséklet-növekedést pedig csak akkor lehetséges az 1,5 Celsius fokos szint alatt tartani, ha haladéktalanul drasztikus intézkedéseket tesznek a társadalmak a klímaváltozás megállítására.

Forrás: MTI

A figyelmetekbe ajánljuk