Kummakivi

Finnország egyik fő természeti látványossága az a szikla, amely szinte teljesen ellentmond a fizikai törvényeinek. A Kummakivi névre keresztelt hatalmas kőzet létrejöttével kapcsolatban a tudomány is csak találgat.


A délkelet-finnországi Ruokolahti mellett található sziklát a helyiek csak Kummakivinek, azaz furcsa kőnek hívják.

Ez is érdekelhet: 4 remek téli úti cél, ahol nem csak a síelésé a főszerep!

A gigantikus szikla különös elhelyezését az teszi érdekessé, hogy hatalmas mérete és súlya ellenére – a szó legszorosabb értelmében – sziklaszilárd. A kő több ezer éves stabil pozícióját eddig senkinek és semminek nem sikerült meggyengítenie.

A Kummakivi tökéletesen kiegyensúlyozott állapotára a legvalószínűbb magyarázatot a geológia adja. Finnországnak ezt a vidékét ugyanis a múltban gleccser borította. Ezek a gleccserek hatalmas tömegeket – törmeléket, kisebb és nagyobb köveket – cipeltek magukon, ezeknek egyike volt ez a szikla is.

A legbiztosabb elmélet szerint pusztán a véletlennek köszönhető, hogy egy ilyen gleccservonulás során a szikla rákerült ma is szilárd talapzatára. Miután a jeges folyamok teljesen megszűntek – nagyjából 12 ezer évvel ezelőtt –, a Kummakivi a helyén maradt, a jégtakaró így olvadt ki alóla.

A Kummakivihez hasonló sziklakombinációkat „bizonytalanul egyensúlyozó szikláknak" nevezi a tudomány – írja a IFLScience cikke, melyből az is kiderül, hogy bár ezek a természeti jelenségek tényleg nagyon ritkák, a világon több helyen is megtalálhatók.

Ráadásul nagyon fontos dolgot árulnak el arról a területről, ahol kialakultak: a helyszínen egyáltalán nem kell földrengéstől tartanunk.

A figyelmetekbe ajánljuk