A galaxisaink eredetének megértésére tett erőfeszítéseik során a csillagászok egy őrült galaktikus leszámolást fedeztek fel.
A NASA Chandra röntgenobszervatóriumának segítségével a csillagászok két különálló, összeolvadó törpegalaxispárt figyeltek meg. Az egyik egy 760 millió fényévre lévő halmazban, a másik több mint 3,2 milliárd fényévre.
Ez is érdekelhet: Tudósok megbecsülték, mennyi fekete lyuk van az univerzumban
A new Chandra study has tracked 2 pairs of supermassive black holes in dwarf galaxies on collision courses. This is the first evidence for such an impending encounter, providing important information about the growth of black holes in the early Universe: https://t.co/BL8VtUYd5D pic.twitter.com/eoTYrLNChc
— Chandra Observatory (@chandraxray) February 22, 2023
A The Astrophysical Journals című folyóiratban publikált tanulmány szerint ez az első bizonyíték arra, hogy az összeolvadó törpegalaxisokban nagy fekete lyukak találhatóak.
A csillagászok számos példát találtak már arra, hogy a nagy galaxisokban, amelyek viszonylag közel vannak egymáshoz, fekete lyukak ütköznek. De a törpegalaxisokban való keresésük sokkal nagyobb kihívást jelentett, és eddig sikertelen is volt
– magyarázta Marko Mićić, a tanulmány vezető szerzője, az Alabamai Egyetem asztrofizikusa.
Ez a törpegalaxis szemszögéből teszi igazán jelentőssé ezt a felfedezést. A törpegalaxisok ugyan nem olyan lenyűgöző méretűek, de nélkülözhetetlenek az univerzum fejlődésének megértéséhez.
Az elméletek eltérőek, de a kozmológusok általában úgy vélik, hogy a kezdeti törpegalaxisok, amelyek több százmillió évvel az ősrobbanás után keletkeztek, szépen lassan összeolvadtak, és kialakították a hozzánk hasonló, általunk jól ismert nagy galaxisokat.
Olvasd el ezt is!Ez a fekete lyuk nagyon ijesztő módon viselkedik – a kutatók sem értik a jelenséget
A korai univerzumban található törpegalaxisok és fekete lyukak többsége mostanra valószínűleg sokkal nagyobbra nőtt, köszönhetően az ismételt összeolvadásoknak. Bizonyos értelemben a törpegalaxisok a mi galaktikus őseink, amelyek évmilliárdok alatt fejlődtek ki, hogy olyan nagy galaxist hozzanak létre, mint a mi Tejútrendszerünk
– mondta a közleményben Brenna Wells, az UA egyetemi kutatója, társszerző.
Mindez azt mutatja, hogy miért olyan nehéz a törpegalaxisokat észlelni fényességük hiánya, illetve amiatt, hogy kolosszális távolságokból kell megfigyelni őket. Most, hogy nem egy, hanem négy egyedi példányt fedeztek fel belőlük, a csillagászok visszatérhetnek a további megfigyelésekre.