A Wisconsin-Madison Egyetem elméleti fizikusa, Yang Bai és csapata egy még nem lektorált tanulmányban kijelentették, hogy az exobolygók észlelésének jelenlegi módszere a jövőben segíthet a csillagászoknak egész világokat felfedezni, amelyek sötét anyagból állnak – írja a Futurism.
Ez is érdekelhet: Egy közeli Föld-szerű bolygóra bukkantak a kutatók
A tanulmány szerint az exobolygók észlelésének jelenlegi módja abban áll, hogy megfigyeljük, hogyan befolyásolja a bolygó a gazdatest csillagának fényét, mert amikor ezek a bolygók elhaladnak a távcsöveink előtt, akkor a csillaguk fényét kissé tompítják.
Ugyanezt a módszert alkalmazva a tudóscsoport azt állítja, hogy ha a teleszkópok olyan zavarokat észlelnek egy csillag fényében, amelyek látszólag nem követik a normál exobolygók szabályait, akkor kiderülhet, hogy egzotikusak − a kutatók „sötét exobolygóknak" nevezik őket, amelyek teljes egészében sötét anyagból állnak.
A sötét anyag egy olyan elméleti anyag, amelynek létezésére csak a más anyagokra gyakorolt hatásainak megfigyeléséből következtethetünk, mivel nem látjuk vagy észleljük úgy, mint a tipikus vagy bariónikus anyagot.
A nagy mennyiségű sötét anyag létezése magyarázatot adhat arra, hogy a világegyetem megfigyelései alapján az univerzum nem egészen úgy viselkedik, ahogyan kellene.
Ha tovább olvasnál: Egy új módszerrel most már tényleg láthatnánk az exobolygókat
Fotó: Shutterstock
Míg a sötét anyagot általában az egyedi részecskékkel összefüggésben tárgyalják, ez a kutatás egy másik formára összpontosít: a sötét anyag összetett struktúráira, amelyek „makroszkopikus" szinten létezhetnek. Számításaik szerint ezek a struktúrák olyan tömegűek lehetnek, mint a bolygók.
Egy olyan makroszkopikus sötétanyag-állapot, amelynek tömege és/vagy sugara hasonló egy bolygóéhoz, sötét exobolygóként fog viselkedni, ha egy csillagrendszerhez van kötve, még akkor is, ha az objektum mögöttes fizikája valami egészen másra hasonlít
− jegyezték meg a tanulmány szerzői.
Talán az a legfontosabb az efféle elméletben, hogy egy olyan anyagon alapul, amelyet semmilyen normális módon nem lehet látni vagy mérni. Egyes tudósok nem is hisznek a létezésében.
Eddig nem észleltek „sötét exobolygókat", de ez az elmélet azt sugallja, hogy talán nem is olyan nehéz őket megtalálni − ha a tudósok hajlandóak keresni.