egy lány ül az irodában az asztalon és meditál, körülötte lapok szállnak a levegőben
Fotó: Shutterstock

5 kérdés, amiből kiderül, hogy mennyire fejlett az érzelmi intelligenciád

Szeretnél jó tanácsokat adni, akár magadnak is? Kérdezz!


Ha valaki tanácsot kér tőled, valószínűleg sokkal többet tud a helyzet tényeiről, mint te. Neked utána kell járnod a dolgoknak, ehhez pedig kérdezned kell. A kérdezősködés tehát jó gyakorlat − akkor is, amikor te magad próbálod meg eldönteni, mit tegyél.

Összegyűjtöttünk az Inc. segítségével 5 kulcsfontosságú kérdést, amelyet a magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek többször is feltesznek maguknak, mert a válaszok mindig kifizetődnek, még akkor is, ha nem könnyű őket meghallani.

Ez is érdekelhet: Személyiségünk változik és ezt jobb, ha elfogadjuk

​1. kérdés: Miért?

Ez a kérdés minden más kérdés fölött áll, és a magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek nagyon gyakran teszik fel az alábbi kérdéseket:

  • Miért csinálom ezt?
  • Miért akarom ezt?
  • Miért mondom ezt?
  • Miért gondolom ezt?

A miért? kérdésfeltevés olyan, mint egy krónikus ellenőrzés, hogy megbizonyosodj arról, hogy az érzelmi reakcióid azokat az eredményeket hozzák, amelyeket el akarsz érni.

2. kérdés: Mi a legrosszabb, ami történhet?

Kérdezz meg gyakorlatilag bármelyik coachot, terapeutát vagy pszichológiai tanácsadót, hogyan hozz meg egy nehéz döntést, és valószínűleg azt fogják mondani, hogy tegyél fel magadnak egy kulcskérdést:

Mi a legrosszabb, ami történhet?

A határozatlanság a félelemről szól, ami az egyik legerősebb érzelmünk. De gyakran nem a tényleges, valószínű eredménytől való félelemről van szó. Az esetek túlnyomó többségében, ha rákényszerítjük magunkat, hogy a legrosszabb forgatókönyvvel számoljunk, az általában sokkal kevésbé lesz katasztrofális.

Ha tovább olvasnál: Ezeket érdemes a férfi vezetőknek elsajátitani a nőktől

​3. kérdés: Hogy néz ez ki mások szemében?

egy f\u00e9rfi \u00fcl elgondolkozva, m\u00f6g\u00f6tte az asztaln\u00e1l \u00fcl\u0151k \u0151t n\u00e9zik

Fotó: Shutterstock

Ehhez a kérdéshez tartozik egy fenntartás, mert könnyen eluralkodhatnak az elbizonytalanító gondolatok arról, hogy mások szerint elég jó vagy-e, elég okos vagy-e, jó úton jársz-e. Ugyanakkor mindannyian több dimenzióban kommunikálunk, így elég könnyű olyan üzeneteket küldeni mások felé, amelyeket valójában nem is akarunk.

4. kérdés: Mi a célom?

Ez a kérdés és az első kérdés kéz a kézben járnak. Az 1. kérdésnek ahhoz volt köze, hogy miért csinálod azt, amit csinálsz, és hogy ez logikusan kapcsolódik-e a végső célodhoz. Ez a kérdés azonban arra kényszerít, hogy megfogalmazd magát a célt, amely ideális esetben az a pont, amelyből minden más következik.

​5. kérdés: Szükséges mindezt elmondanom?

Két módszer is segít ebben. A „csupaszítsd le" típusú azt jelenti, hogy 100 szóban mondod el azt, amit 1000 szóban is elmondhattál volna. Az „inkább ne is mondj semmit” típusú pedig az, amikor felismered, hogy a hallgatás vagy legalábbis a türelem jobb taktika.


A figyelmetekbe ajánljuk