Kaspar Hauserről készült litográfia

Az „elveszett európai herceg" DNS-e segített megoldani egy 200 éves rejtélyt

Modern technológiára volt szükség ahhoz, hogy pontot tegyenek egy összeesküvés-elmélet végére, amely az „elveszett európai herceg“ történetét írja le a 19. századi Németországban.

1828-ban egy félig vad 16 éves tinédzser a semmiből hódította meg Európát, miután feltűnt Nürnbergben. A zilált és kissé megtépázott külsejű fiú azt állította, hogy egy sötét és hideg barlangban nőtt fel, miután elrabolta egy titokzatos férfi. Nem tudott rendesen beszélni, de saját magára Kaspar Hauser néven hivatkozott. Persze az emberek egyből találgatni kezdtek a fiú származását illetően.

Kaspar Hauserr\u0151l k\u00e9sz\u00fclt litogr\u00e1fia

Kaspar Hauserről készült litográfia

Fotó: DeAgostini/Getty Images

Egy évvel később már igen széles körben elterjedt, hogy Hauser a nem sokkal korábban elhunyt Carl főherceg fia, aki a Német-római Birodalom felbomlása előtt még a Baden nevezetű vidéken élt. A történelem szerint a főherceg egyedüli fia csecsemőhalált halt 1812-ben, ám Kaspar Hauser megjelenése után azt beszélték, hogy a Baden-ház örökösét valójában elrabolták és kicserélték egy haldokló csecsemőre trónbitorlás céljából. Öt évvel megjelenése után Hausert halálra késelték, ami még bonyolultabbá és titokzatosabbá tette történetét, amiről a következő évtizedekben számtalan könyv és színházi előadás készült.

A 19. század egyik legnagyobb történelmi rejtélye Kaspar Hauser története

idézteTuri King genetikai szekértőt a ScienceAlert, aki részt vett a III. Richárd király csontvázának azonosításával kapcsolatos kutatásban.

Néhány évvel ezelőtt Turi Kinget felkérték, hogy csatlakozzon ahhoz a csapathoz, amely Hauser haj- és vérmintája alapján próbálta kideríteni, hogy a fiú tényleg a Baden-házhoz tartozott-e. A korábbi kísérletek során a kutatóknak nem sikerült egyértelmű választ kapni Hauser személyét illetően, néhány kutató még vitába is szállt a ténnyel, hogy tényleg Hauseré volt-e a nadrág, amiből a mintát szerezték és amit halálakor viselt, majd a késelés következtében véres lett.

Halálunk után a DNS-t alkotó lánc egyre kisebb és kisebb részekre bomlik, míg végül nem marad semmi. Az 1990-es és 2000-es évek elején a DNS megállapításához alkalmazott módszerek főként a hosszú DNS-láncoknál működtek jól, ám nem tudtak egyértelmű eredményt produkálni Kaspar Hauser esetében.

Az elveszett herceg hajából és véréből vett minta ugyanaz volt, mint amit a kilencvenes években használtak, ami hitelesítésként is szolgált azok számára, akik kételkedtek a haj és vér eredetiségében. Azonban nem találtak egyezést a főherceg és vérvonala, valamint Hauser között. A csapat megállapítása szerint a Baden-ház és Hauser DNS-e egyértelműen eltérő, ami kizárja a rokoni kapcsolat lehetőségét. Így az elméletről végleg kiderült, hogy nem igaz, azonban azt a mai napig nem lehet tudni, hogy ki is volt Kaspar Hauser.


A figyelmetekbe ajánljuk