Cahokia elveszett városának rejtélye tovább bonyolódott

Cahokia elveszett városának rejtélye tovább bonyolódott

Az ősi elveszett városból, Cahokiából való rejtélyes elvándorlás régóta fejtörést okoz a történészeknek, a szakértők pedig újból kétségbe vonták az egyik legnépszerűbb elméletet.


Több száz éven át virágzó Cahokiát a 14. század közepe táján mintegy 50 ezer ember hagyta el, ami arra utal, hogy valami igen drámai és az életet megváltoztató dolog történhetett a térségben. A tömeges elvándorlás egyik magyarázata a súlyos aszály, majd a széles körű terméskiesés volt, azonban egy új kutatás ezeket a felvetéseket megkérdőjelezi – kezdi a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Atlantiszon túl – 7 legendás város, ami rejtélyes módon eltűnt

Tekintettel az ismert táplálékbázisuk sokféleségére, a Cahokia körüli háziasított táj rugalmas lehetett az éghajlatváltozással szemben, és képes lehetett több élelmet termelni, mint amennyire a cahokiaiaknak szüksége volt

– olvasható a közzétett tanulmányban.

Cahokia a Mississippi folyón túl, a mai Missouri állambeli St. Louis városához közel terült el, és egykor valószínűleg a legnagyobb észak-amerikai településnek számított. Amikor az európaiak megérkeztek a kontinensre, hatalmas földdombokat találtak a város bizonyítékaként: köztük Monks Moundot, az egyik legnagyobb őskori földvárat.

Itt a kutatócsoport mélyen a föld alatt vett talajmintákat elemzett, olyan szénizotópok után kutatva, amelyek az évszázadok során ültetett növényfajták indikátoraiként szolgálhattak. A különböző növények különböző szénnyomokat hagynak maguk után, és a kutatók ki tudták számítani, hogy két különleges szénizotóp - a szén-12 és a szén-13 - meglehetősen állandó maradt abban az időszakban, amikor az emberek elhagyták Cahokiát.

Ez arra utal, hogy nem a szárazság és a terméskiesés volt az oka a tömeges elvándorlásnak.

A vállalkozó szellemű cahokiaiak valószínűleg képesek voltak alkalmazkodni az útjukba eső aszályokhoz, ugyanakkor arra is rámutattak a kutatók, hogy egy ilyen kifinomult társadalom valószínűleg rendelkezett élelmiszertároló rendszerekkel. A szakértők így tovább kutatnak, hogy tisztább képet kapjanak a termésmintákról, valamint különféle teszteket végeznek azokon a növényeken, amelyeket ezek az ősi emberek használtak, hogy kiderüljön miképp bírják az aszályos körülményeket.

Ez is érdekelhet: Létezik egy elveszett város az óceán mélyén

Bár ezek a talajminták támpontokat adnak arról, hogy mi nem történt, mégsem ad pontos magyarázatot arra, hogy mi okozta a város elhagyását. A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy ez egy sokkal fokozatosabb folyamat lehetett, mint azt eddig gondolták, amelyhez számos tényező járult hozzá.

A figyelmetekbe ajánljuk