Világszerte több millióan küzdenek a depresszió tüneteivel. Egy friss tanulmány szerint a sportolók által is előszeretettel használt kreatin nevű szerves vegyület növelheti az antidepresszánsok és a kognitív viselkedésterápia hatását, vagyis a jövőben a hagyományos kezelések hatékony és megfizethető alternatívája lehet.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint világszerte mintegy 280 millió ember szenved depresszióban. Az állapotot gyakran kezelik pszichoterápiával, farmakoterápiával vagy a kettő kombinációjával, ám míg ezen módszerek egyeseknél eredményesek, vannak, akiknél egyáltalán nem használnak – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet! A magány szó szerint megbetegítheti a szívünket
Egy friss tanulmányban arra keresték a választ, hogy mi az, ami a meglévő terápiás módszerek hatékonyságát növelheti. Mint kiderült, a kreatinnak kulcsfontosságú szerepe lehet ebben. A szerves vegyület természetes módon jelen van bizonyos állati eredetű élelmiszerekben és étrendkiegészítőkben. A vegyület a májunkban és az agyunkban termelődik, elsődleges funkciójaként segíti a sejtek energiaellátását – ezért előszeretettel használják a testépítésben és más sportokban egyaránt. A lap megemlíti, hogy korábbi kutatások is foglalkoztak a depresszió és a kreatin kapcsolatával: több kísérlet is bizonyította, hogy a vegyület fokozhatja az antidepresszáns gyógyszerek hatását.
A legújabb tanulmány mögött álló kutatócsoport a kreatint a kognitív viselkedésterápia (CBT) mellett vizsgálta – ez egy olyan beszélgetésen alapuló terápia, amelynek célja, hogy a betegek gondolkodásuk és viselkedésük megváltoztatásával tanulják meg kezelni problémáikat.
Fotó: Shutterstock
A kreatin fokozhatja a CBT hatását, miközben közvetlenül antidepresszáns hatást is kifejthet
– írják a tanulmány szerzői, hangsúlyozva, hogy klinikai környezetben még nem tesztelték a vegyület hatását. A kutatók a kísérlet során Indiában 100 olyan enyhe vagy súlyos depresszióban szenvedő embert vizsgáltak, akik legalább nyolc hete nem szedtek antidepresszánst. A kísérlet kezdetén az alanyok kitöltöttek egy kérdőívet, amelyben egy 0-27-ig terjedő sálán meg kellett adniuk, hogy mennyire érzik erősnek a depresszió tüneteit. Ebben a szakaszban az átlagos pontszám 17,6 volt (közepesen súlyos depresszió).
Ajánljuk figyelmedbe! 5 egészséges szokás, ami forradalmasíthatja az életünket 2025-ben
A résztvevők ezután kétféle kezelés egyikét kapták: vagy napi 5 gramm kreatin-monohidrátot, vagy ugyanekkora adag keményítőt adtak nekik (ez utóbbi placebóként szolgált). Mindkét kezelési tervet kéthetente CBT kísérte.
Nyolc hét elteltével a pontszámok mindkét csoportban alacsonyabbak voltak, ám a kreatint szedőknél szignifikánsabb csökkenést tapasztaltak. A kreatint szedő csoport átlagos pontszáma 5,8 volt (enyhe depresszió), míg a placebócsoporté 11,9 (közepes depresszió).
Ezen eredmények alapján úgy tűnik, hogy a kreatin képes lehet növelni a CBT hatékonyságát, hatékonyságának teljes felméréséhez azonban sokkal átfogóbb vizsgálatokra lesz szükség.