A European Journal of Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány állítólag az eddigi legnagyobb, amely az fogascetek demenciájáról szól. A kutatásban 22 Skócia területén partra vetett delfin és disznódelfin agyát vizsgálták meg, és a kutatók azt találták, hogy közülük négyen az embereknél is előforduló Alzheimer-kór jeleit mutatták.
Ez is érdekelhet: Furcsa módszerrel figyelik barátaikat a delfinek
Mark Dagleish, a Glasgow-i Egyetem patológusa, a kutatás vezetője szerit az eredmények jelentősek, mivel először mutatták ki, hogy partra vetett delfinek agyának felépítése hasonló a klinikai Alzheimer-kórban szenvedő emberek agyához.
Az embereknél az Alzheimer-kór jelentősen ront a kognitív funkciókon, romlik a beszédkészség, a memória, az arcfelismerés és az alapvető feladatok végrehajtása. Dagleish azonban kiemelte: óva int attól, hogy közvetlenül összehasonlítsuk az emberi tünetekkel.
Bár ebben a szakaszban csábító az a feltételezés, hogy ezeknek az agyi elváltozásoknak a jelenléte a fogasceteknél arra utal, hogy ők is szenvedhetnek az emberi Alzheimer-kórral járó kognitív hiányosságoktól, további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy jobban megértsük, mi történik ezekkel az állatokkal
– mondta
Ettől függetlenül az eredmények megerősítik az úgynevezett „beteg vezető" elméletet, ami szerint a társas állatként ismert, egészséges delfineket egy hanyatlóban lévő vezető vezeti a halálba.
Fontos kiemelni, hogy az Alzheimer-kór az embereknél sem teljesen ismert, nemhogy a vadon élő állatoknál, ezért több kutatásra lesz szükség a szakemberek szerint – tette hozzá a Futurism.