Costa Rica partjai
Fotó: Shutterstock

Közel 60, eddig teljesen ismeretlen fajt fedeztek fel Costa Rica partjainál

Egy nemzetközi kutatócsoport a Costa Rica csendes-óceáni partjainál található metánszivárgásokban élő mélytengeri fajok között közel 60 olyat dokumentált, amilyennel eddig még nem találkozott az emberiség.


A nemrég közölt tanulmányban a tengerbiológusokból álló csoport a 2009 és 2019 közötti időszakban – az 5 kutatási expedíció és 63 búvármerülés során – tapasztalt mélytengeri felfedezéseket gyűjtötte össze.

A kutatók példányok, fényképek és DNS-szekvenciák gyűjtése által 488 különböző fajt azonosítottak.

Ez a legmagasabb biodiverzitás, amelyet valaha egyetlen régióban feljegyeztek.

Ezt is olvasd el! Félelmetes ősi cápákat találtak a világ leghosszabb barlangrendszerében

m\u00e9lytengeri \u00e9l\u0151l\u00e9nyek

Fotó: Shutterstock

A dokumentált fajok közül 131-et már korábban is ismertek, azonban 58 új fajra is bukkantak, olyanokra, amelyek eddig teljesen ismeretlenek voltak a biológusok számára.

A maradék faj pedig egyelőre bizonyos fokú rendszertani bizonytalansággal rendelkezik, így ezek kapcsán további kutatások szükségesek.

Ez is érdekelhet! Élő mikrobákat fedeztek fel egy 2 milliárd éves kőben

A Costa Rica-i projektben a világ 22 kutatószervezetének 28 tagja vett részt.

A cél az volt, hogy az egy évtizedig húzódó kutatás révén jobban megismerhessék a mélytengeri ökoszisztémák összetételét és jellemzőit.

Reméljük, hogy ez az információban gazdag, szabadon hozzáférhető forrás fellendíti a mélytengeri biodiverzitás kutatását, az oktatást és a természetvédelmet, valamint magas tudományos színvonalat állít fel, hogy hasonlóan átfogó tanulmányokat inspiráljon a világ más részein is

– nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Charlotte Seid.

Forrás: IFLScience

A figyelmetekbe ajánljuk