beethoven
Getty Images

Megoldódhatott Beethoven közel 200 éves titokzatos halála

Ugyan Ludwig van Beethoven egészségügyi problémái nyilvánosak voltak az élete utolsó éveiben, ennek ellenére a mai napig rejtély, hogy pontosan miért is halt meg a zeneszerző.

Egy friss kutatás viszont új információkat derített ki a zeneszerző halálával kapcsolatban, miután egy hajfürtből szekvenálták a teljes genomját – számol be róla az IFLScience

Beethoven 1827. március 26-án halt meg, az eltelt idő pedig nehezítette a genetikai elemzéseket, de a kutatóknak sikerült nyolc hajmintát szerezni, amelyeket állítólag maga Beethoven hagyott hátra. Hozzá kell tenni: ezek közül csak öt hajszálat tekintettek hitelesnek, de ezek is elegendőek voltak ahhoz, hogy Beethoven genomját nagy lefedettséggel szekvenálják.

Ez is érdekelhet: Öt klasszikus zenei darab, amit már hallottál, de nem tudod a címét

Elsődleges célunk az volt, hogy fényt derítsünk Beethoven egészségügyi problémáira, amelyek közé tartozik a progresszív hallásvesztés, amely a 20-as évei közepén vagy végén kezdődött, és végül 1818-ra funkcionális süketséghez vezetett

– részletezte a kutatást Johannes Krause, a németországi Lipcsében működő Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet munkatársa.

Mint kiderült, a kutatók nem tudtak egyértelmű okot találni Beethoven süketségének vagy gyomor-bélrendszeri problémáinak, viszont számos jelentős genetikai kockázati tényezőt fedeztek fel a májbetegségekre vonatkozóan. Beethoven a kutatók szerint genetikailag hajlamos volt a májbetegségekre, emellett hepatitis B vírussal is megfertőződött.

Ezek mellé még a nagymértékű alkoholfogyasztás is csatlakozott, ami miatt a zeneszerző súlyos májproblémákkal küzdhetett, ami végül az idő előtti elhalálozásához is vezetett.

A vizsgálat egy házasságon kívüli „eseményt" is feltárhatott a zeneszerző családtörténetében, mivel kiderült, hogy Beethoven Y-kromoszómája nem egyezik meg ismert mai rokonaiéval. A megállapítás arra utal, hogy apai ágon valahol közte és Hendrik van Beethoven (az apai ágon a zeneszerzőtől hét generációval távolabbi Beethoven-vonal egyik őse) 1572-es fogantatása és Beethoven 1770-es fogantatása között történt.

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!


A figyelmetekbe ajánljuk