A hatalmas aszteroida, a (887) Alinda évtizedek óta a legközelebb került bolygónkhoz: a hegy nagyságú objektum január második hétvégéjén suhant el Föld mellett.
A (887) Alinda névre keresztelt földközeli aszteroida a NASA Jet Propulsion Laboratory becslései szerint 4,2 kilométer széles – nagyjából akkora, mint Manhattan. Január 8-án évtizedek óta a legközelebb került a Földhöz: 12,3 millió kilométerre közelítette meg bolygónkat, ami körülbelül 32-szerese a Föld és a Hold közötti átlagos távolságnak.
Ez is érdekelhet! Izgalmas év lesz az űrkutatás számára 2025 – erre kell számítanunk!
Bár egy ekkora aszteroida tömeges kihalást okozhatna, ha összeütközne a Földdel, ez a veszély úgy tűnik, nem fenyeget. Az Alinda az előrejelzések alapján 2087-ig nem közelíti meg újra a Földet, de szerencsére sem ez, sem más ismert aszteroida nem jelent veszélyt a bolygónkra a következő évszázadban a NASA szerint.
Az űrügynökségek azonban nagyon is komolyan veszik a potenciálisan bolygógyilkos aszteroidák fenyegetését, és jelenleg különböző bolygóvédelmi terveket tesztelnek. A NASA nemrégiben végrehajtott Double Asteroid Redirection Test (DART) missziója bebizonyította, hogy lehetséges egy nagy aszteroidát úgy eltéríteni, hogy egy űrhajó beleütközik.
Ha tovább olvasnál: Stadionméretű aszteroida húzott el a Föld mellett november végén
A Föld tényleges védelmének logisztikája azonban valószínűleg több száz rakéta egyidejű kilövését igényelné, amihez évekre, évtizedekre előre kellene tervezni. Ennek jegyében Kína úgy készül, hogy 2030-ra saját aszteroida-elterelő küldetést indít, írja a Live Science.