Aszteroida Hold
Fotó: Shutterstock

Közel 4 százalékra nőtt az esélye annak, hogy egy aszteroida 2032-ben a Holdba csapódik majd

Duplájára nőtt annak az esélye, hogy aszteroida csapódik a Holdba

Annak ellenére, hogy a becslések szerint nagyjából 2 millió kisbolygó kering a Naprendszerben, régóta nem kapott akkora figyelmet egyetlen aszteroida sem, mint a tavaly felfedezett 2024YR4. A NASA számításai szerint az már szinte biztos, hogy a Földdel nem ütközik majd a képződmény, de a becslések szerint egyre nagyobb az esély arra, hogy a Holdat eltalálja.


A BBC számol be a hírről, miszerint a NASA tudósai az eddigi 1,7 százalékról 3,8 százalékra becsülik az esélyét annak, hogy 2032. december 22-én a 2024YR4 névre keresztelt aszteroida a Holdba csapódik majd.

Ez azt jelenti, hogy

immár a duplájára nőtt a valószínűsége annak, hogy egy olyan ütközésnek legyünk a szemtanúi, melyre még nem volt példa az emberiség történetében.

Ezt is olvasd el! 2032 után ismét visszatér a „városgyilkos” aszteroida

Ettől függetlenül még mindig 96,2% az esélye annak, hogy az aszteroida elkerüli a Holdat

– idézi a portál a NASA közleményét, megjegyezve, hogy még ha be is csapódna, az jó eséllyel nem változtatná meg a kísérőbolygónk pályáját.

Az új adatokat a James Webb Űrteleszkóp alaposabb számításaira alapozza a NASA. A teleszkóp ráadásul a további vizsgálatok során a 2024YR4 méretére vonatkozóan is pontosabb adatokkal szolgált:

a kisbolygó nagyságát immár 53-67 méter közé becsülik – tehát körülbelül akkora, mint egy 10 emeletes épület.

Annak ellenére, hogy első hallásra rendkívül ijesztőnek tűnik egy kisbolygó becsapódása a Holdba, Mark Burchell professzor, a Kenti Egyetem űrtudományi professzora szerint ezzel valójában csak nyerne az emberiség.

Ez egy óriási lehetőség lenne, egy nagyszerű kísérlet arra vonatkozóan, hogy mi történik egy ilyen ütközés során. A teleszkópok és a távcsövek segítségével mindent rögzíthetnénk is

– magyarázta a szakember.

A figyelmetekbe ajánljuk