A kísérletben 12 egészséges, nem elhízott önkéntes vett részt 21 napon keresztül, és a kutatók azt találták, hogy az alváshiányos résztvevőknél a nem megfelelő alvásidő a teljes hasi zsírfelület 9 százalékos növekedésével és a hasi zsigeri zsír 11 százalékos növekedésével volt összefüggésben.
Az említett zsigeri zsír a has mélyén, a belső szervek körül gyűlik össze, és korábban már összefüggésbe hozták a szív- és anyagcsere-betegségek fokozott kockázatával.
Míg a zsírt normális esetben a bőr alá rakja le a szervezet, a kutatók szerint az elégtelen alvás a jelek szerint mélyebbre, a zsigeri területekbe, a szervek köré helyezi, ahol potenciálisan nagyobb károkat okozhat – számol be a Journal of the American College of Cardiology című folyóiratban megjelent kutatásról a ScienceAlert.
Az önkénteseket a kísérlet során két csoportra osztották, az egyik csoport éjszakánként kilenc órát aludt, a másik csoportnak pedig mindössze négy óra alvással kellett beérnie két héten keresztül. Három hónappal később a teszteket megismételték, és a résztvevők csoportot cseréltek.
A zsigeri zsírfelhalmozódásban mutatkozó különbségek mellett a kutatók azt is észrevették, hogy a kevesebbet alvó résztvevők átlagosan több mint 300 kalóriával többet fogyasztottak naponta, mintegy 13 százalékkal több fehérjét és 17 százalékkal több zsírt vittek be. Az energiafelhasználás többnyire változatlan maradt.
A vizsgálat során a csapat nyomon követte az energiabevitelt és -felhasználást, a testsúlyt, a testösszetételt, a zsíreloszlást (beleértve a hasban lévő zsigeri zsírt is) és a keringő étvágybiomarkereket.
A zsigeri zsírfelhalmozódást csak a CT-vizsgálat mutatta ki, máskülönben a kutatók nem vették volna észre, mivel a súlynövekedés meglehetősen szerény volt, körülbelül egy kiló.
Az csak még veszélyesebbé teszi a hasi zsírfelhalmozódást, hogy ilyen nehéz észrevenni. Az Egyesült Államokban a felnőttek körülbelül egyharmada nem alszik eleget, és olyan tényezők, mint a késői munka és az esti képernyőhasználat egyaránt hozzájárulnak a problémához.
A kutatók azt javasolják, hogy gondoskodjunk arról, hogy alvásidőnk rendszeres és elég hosszú legyen. A hasi zsír felhalmozódásának megelőzésére a fokozott testmozgást és az egészséges táplálkozást javasolják.