Habár sokan nem veszik komolyan, a lelkünkben lévő egyensúly a legfontosabb dolog, amelynek hiánya rengeteg betegséget, illetve mellékhatásokat produkálhat. De melyek azok a stressztünetek, amikre érdemes odafigyelni?
Pattanások és ekcéma
Ekcémás kéz
Ha túlságosan stresszes vagy huzamosabb ideig, előfordulhat, hogy bőröd pattanásossá válik, a stresszhormon (kortizol) kiválasztása miatt. A kortizol ugyanis fokozza a szervezetünkben az olajtermelést. A stressz egyébként gyulladást és olyan bőrbetegségek fellángolását is okozhatja, mint az akne, az ekcéma és a pikkelysömör.
Gyomor problémák
Bizonyára észrevetted már, hogy néha émelyegsz vagy akár hasmenésed van akkor, amikor túlzottan stresszes vagy.
A gyomrunk és a beleink érzékeny szervek, amelyek a hormonális egyensúlyhiányra, a stresszre és számos fizikai és mentális egészségügyi állapotra fájdalommal, puffadással és néha a bélműködés változásával reagálnak. Egy másik gyakori emésztési probléma, amelyet a stressz súlyosbíthat, a reflux.
A súly változása
A megnövekedett kortizolszint meggátolja a szervezetünket a zsírbontásban, ami megnehezíti a fogyást vagy a súly megtartását. A krónikus stressz arra is késztethet minket, hogy azonnali vigaszt keressünk az élelmiszerekben. Másoknak pedig idegeskedés esetén csökken az étvágyuk, mivel az adrenalinszint – és néha a krónikus stresszel együtt járó depresszió – hatással van az étvágyra.
Immunrendszer
A krónikus stressz által érintett emberek immunrendszere nagyon legyengülhet, így hajlamosabbak lehetnek a megfázásra, influenzára és más fertőzésekre egyaránt. A sejtek, amelyekkel a szervezetünk védekezik a betegségekkel szemben, nem szeretik a túl sok kortizolt. És amikor túl sok kortizol szabadul fel, csökken a képességük, hogy megvédjenek minket a betegségektől.