2024 februárjában komoly lélektani határt lépett át a hazai albérletpiac: a KSH-ingatlan.com-lakbérindex alapján a 2015-ös árakhoz képest megduplázódtak az országos bérleti díjak. Bár Budapesten nem volt ilyen súlyos a drágulás, a fővárosban bérlők sincsenek könnyű helyzetben.
Budapesten 2015-höz képest ma 90 százalékkal drágábbak az albérletek. Az, hogy a fővárosban nem beszélhetünk kétszeres drágulásról, leginkább annak tudható be, hogy itt már eleve magasabb szintről indultak a bérleti díjak.
Ez is érdekelhet! Messze nem Budapest a legdrágább: ilyen albérleti díjakra számíthatunk Közép-Európában
Az áremelkedés elsősorban azzal magyarázható, hogy a bérek és keresetek jelentősen emelkedtek, a tulajdonosok pedig, amint növekedést látnak, általában feljebb viszik a bérleti díjakat. A jelenséget nem is olyan régen fordítva is megtapasztaltuk: a koronavírus-járvány idején bekövetkezett albérletár-csökkenés a bérlők átmeneti nehéz anyagi helyzete miatt következett be.
Bár az elmúlt kilenc év nagyon komoly áremelkedést hozott, fontos kiemelni, hogy a drágulás folyamatosan lassul. Egy évvel ezelőtt még évi 20 százalékos emelkedésről beszélhettünk, ez viszont mostanra 11 százalékra mérséklődött.
Budapest, Kelenvölgy (illusztráció)
Fotó: Mihály Köles/Unsplash
Bár nem itt volt a leggyorsabb ütemű a drágulás, még mindig egyértelműen a budapesti albérletek a legkevésbé megfizethetőek: a fővárosban átlagosan 250 ezer forintért bérelhetünk lakást. A legnagyobb kínálatot a IX., a XI. és XIII. kerületben találjuk, ahol az albérletek átlagos ára 235, 240 és 250 ezer forint, a II. kerületben viszont havonta 335 ezret kell elutalnunk egy lakásért. Jelenleg mindössze négy olyan kerület – a X., a XV., a XX. és a XXI. – van, ahol 200 ezer forint alatt maradt az átlagos lakbér, itt 170-192 ezer a jellemző.
Ajánljuk figyelmedbe! Alig 50 forintért vehetünk magunknak házat ebben a gyönyörű faluban
A vármegyeszékhelyek közül Szegeden, Debrecenben és Miskolcon a legszélesebb az albérletválaszték. Szegeden csupán 135 ezer forint az átlag, a debreceni kiadó lakások esetében viszont 200 ezerrel kell számolnunk. Jó hír, hogy Miskolcon 100 ezer forint az átlagos érték, amivel a borsodi megyeszékhely az ország egyik legolcsóbb egyetemvárosának számít.