Budapest belvárosa, épületek

Bár 2023 utolsó hónapjában még kis mértékben csökkentek az árak, a január újra drágulást hozott a hazai albérletpiacon. Mutatjuk az okokat és azt is, mely fővárosi kerületek és mely vidéki nagyvárosok bérleti díjai emelkednek ki jelenleg legjobban a mezőnyből!


A havonta megjelenő KSH-ingatlan.com lakbérindex legújabb, januári közleménye szerint Budapesten 1,9%-ot, míg országosan 1,5%-ot emelkedtek átlagosan az albérletek árai decemberhez képest.

Ezt is olvasd el! Ezek a tételek megdobhatják vagy csökkenthetik egy-egy lakás árát

Ez a rövidtávon bekövetkezett drágulás elsősorban az év eleji infláció mérséklődésének és a fizetések emelkedésének tudható be. A lakástulajdonosok ugyanis ezek tükrében bátran emelik meg ingatlanuk bérleti díjait.

lak\u00f3h\u00e1z aluln\u00e9zetb\u0151l

Fotó: Jázon Kováts/Unsplash

Ha hosszabb időintervallumot veszünk alapul, az áremelkedés még jobban szembetűnő. Az előző év januárjához viszonyítva országosan 13, míg Budapesten 12%-kal, a 2015-ös bázisidőszakhoz képest pedig 98, illetve 88%-kal haladták meg a januári lakbérek az akkoriakat.

A reállakbérindex országosan 23, a fővárosban 17%-kal múlta felül a 2015. évi bázist. Mindkét érték nőtt az előző hónaphoz képest is a jelentés szerint. Mindez azt eredményezheti, hogy hamarosan megemelkedhetnek a lakások eladási árai.

Ez is érdekelhet: Alig 50 forintért vehetünk magunknak házat ebben a gyönyörű faluban

2024 februárjában átlagosan 250 ezer forintra jön ki egy lakás bérleti díja Budapesten. Ez azt jelenti, hogy a tavaly januárinál 11-12%-kal drágább bérleti díjakkal találkozhatunk városszerte.

A legdrágább a II. kerület 352 ezer forinttal, második helyen az V. áll 335 ezer, a harmadikon pedig az I. kerület 300 ezer forintos bérleti díjjal.

Ami a vidéki nagyvárosokat illeti, a keresztféléves egyetemi képzések elindulása is felnyomta sok helyen az árakat. Székesfehérváron 210 ezer, míg Debrecenben 205 ezer forintba kerül átlagosan egy kiadó ingatlan havi bérleti díja.

A figyelmetekbe ajánljuk