ingatlan
Shutterstock

Ezek a tételek megdobhatják vagy csökkenthetik egy-egy lakás árát

Ha ingatlanvásárlásra adjuk a fejünket, ne csak a hirdetésben feltüntetett árat nézzük! Számos járulékos költségünk adódhat egy lakás megvásárlásakor, de az állami támogatásokat kihasználva le is faraghatunk azokból.


Mindannyian böngésztünk már ingatlanhirdetéseket, és számolgattuk, vajon kijön-e a kiszemelt lakás ára a rendelkezésünkre álló pénzből. Abba már kevesebben gondolunk bele, hogy egy ingatlan vásárlásakor számos egyéb szempontot is mérlegelni kell. A haszon.hu segítségével most összeszedtük ezeket.

1. Illeték

Az ingatlanvásárlás járulékos terhei közül az illeték a legnagyobb, alapesetben a vételi ár 4 százaléka.

Akik azonban igénybe veszik a Falusi CSOK-ot, mentesülnek e járulék kifizetése alól – függetlenül attól, hogy mennyibe kerül az adott ingatlan. Az idei évtől érvényes CSOK Pluszot igénybe vevők szintén megússzák az illetéket. Mivel azonban utóbbi támogatási forma eleve csak 150 millió forint alatti ingatlanok vásárlásakor vehető igénybe, maximum 6 millió forintot tudunk megspórolni így. Az illetékmentességet nem kell külön igényelni, elég, ha az adóhivatalhoz benyújtott adásvételi szerződésben jelezzük, hogy felvettük a Falusi CSOK vagy a CSOK Plusz valamelyikét.

Ez is érdekelhet: 4 lakberendezési trend, ami uralni fogja a piacot 2024-ben

2. Speciális kedvezmények

Ha megfelelünk bizonyos kritériumoknak, további könnyítésekben lehet részünk. Az új építésű ingatlanok árából 15 millió forintnyi összeg illetékmentes, amennyiben az ingatlan ára nem haladja meg a 30 millió forintot – az ingatlanárak azonban olyan ütemben növekedtek az elmúlt években, hogy sokan kiszorulnak ebből a támogatási formából.

A 35 év alattiaknak 4 százalék helyett csak 2 százalék illetéket kell fizetniük, ha első alkalommal vásárolnak lakást vagy házat, és az ár nem lépi át a 15 millió forintot. Persze mondjuk a fővárosban ekkora összegből aligha lehet ingatlanhoz jutni…

3. Rejtett költségek

Az ingatlanhirdetések nem minden esetben bontják ki az igazság minden részletét. A feltüntetett áron túl ugyanis többletköltségeink is adódhatnak, ha nem vagyunk résen.

Társasházaknál gyakran előfordul, hogy a lakás mellé kötelező garázst vagy tárolót is vásárolni – anélkül, hogy azok fel lennének tüntetve a hirdetési árban.

4. Energiahatékonyság

Lak\u00e1s.

Illusztráció.

Grant/Unsplash

Használt lakás vásárlása esetén tudjunk meg mindent annak energiahatékonyságáról, kérjük el az eladótól az úgynevezett energetikai tanúsítványt. Nagyon nem mindegy ugyanis – az alkudozás során sem –, mekkora fogyasztása van az adott ingatlannak, vagy hogy milyen fejlesztéseket kell elvégezni a leendő tulajdonosnak.

5. További kedvezmények

Bizonyos feltételek teljesülése esetén mentesülhetünk az ÁFA megfizetése alól. 2024-től azonban erre már csak azokon a kistelepüléseken és külterületeken van lehetőségünk, ahol a megújított Falusi CSOK is igényelhető. A visszaigényelt ÁFA mértéke legfeljebb 5 millió forint lehet. A kedvezmény csak az egylakásos, maximum 300 négyzetméter alapterületű ingatlanokra vonatkozik.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Sokkal gyorsabban öregednek azok, akik bérelt lakásban élnek – állítják a tudósok

6. A kivétel

Illusztráció.

Ahogy azt fentebb írtuk, az ÁFÁ-t csak kistelepüléseken, külterületeken igényelhetjük vissza – van azonban egy kivétel: a rozsdaövezetek.

Az állam szeretné ösztönözni a rozsdaövezeti beruházásokat, így az ott épült új ingatlanok ÁFÁ-ja ugyancsak visszaigényelhető.

7. Hitelből vett ingatlanok

Az ingatlan vételárát nem, a mi költségeinket viszont nagyban befolyásolhatja, ha hitelből vásárlunk. Az sem mindegy, mekkora önerőt tudunk előteremteni. A szabályok minimum 20 százaléknyi önrészt követelnek meg, de a fiatal elsőlakás-vásárlóknak elegendő 10 százalékot előteremteniük.

Ezt se hagyd ki: Brutális összegek: Magyarországon itt a legdrágább lakást vásárolni

8. Közjegyzői díjak

Komoly összegeket emészthetnek fel a közjegyzői költségek is, igaz, a fiatal elsőlakás-vásárlók itt is kedvezményben részesülnek a 22/2018. (VIII. 23.) IM rendelet szerint.

9. Az önerő előteremtése

Ha önerőnket eddig használt ingatlanunk eladásából próbáljuk előteremteni, ne hagyjuk ki a számításból az ehhez kapcsolódó költségeket. Legyen szó vevőcsalogató felújításról vagy az ingatlanközvetítői díjról, számítsunk arra, hogy mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. Ha egyébként régi ingatlanunk árából tervezzük finanszírozni új otthonunkat, az az illeték mértékét is befolyásolja:

csak a vagyonnövekmény, azaz a két lakás értékkülönbözete után vagyunk kötelesek megfizetni azt.

Ebben az esetben viszont maximum 3 év telhet el a régi ingatlan eladása és az új megvétele között. A kedvezmény akkor is igényelhető, ha a régi ingatlanunkat az új megvásárlása után, de még egy éven belül értékesítjük.

10. Váratlan kiadások

Bármennyire alaposan készüljünk is, mindig jelentkezhetnek előre nem látható kiadások. Ne feledjük tehát, ingatlan vásárlása esetén ne csak a feltüntetett vételárat vegyük figyelembe!

A figyelmetekbe ajánljuk