A digitalizáció korában már szinte minden elérhető az interneten, vagy mindenre találunk technológiai megoldásokat. Legyen szó a szórakozásról, a bevásárlásokról, fizetésről, közlekedésről vagy akár a munkáról, mind változásokon mennek keresztül a technológiának hála.
Az érintésmentes gazdaság, az e-kereskedelem, a quick commerce erőteljesen tör előre. Sok helyen már el se kell sétálnunk a boltba, ha el szeretnénk intézni a bevásárlásokat, hisz az interneten vagy applikációkon keresztül meg tudjuk rendelni a vásárolni kívánt termékeket, amelyeket házhoz szállítanak nekünk.
Ezt mind az áruházak felismerték és alkalmazzák, de az ételszállító cégek is saját bevásárló üzlettel rendelkeznek.
Ehhez pedig párosulhat akár a kriptovaluták térnyerése is, amely digitális fizetőeszközként terjed világszerte. Legtöbb esetben a bitcoinnal találkozhatunk, amelynek több előnye akad, így előszeretettel használják. Ezzel a fizetőeszközzel könnyen utalhatunk, fizethetünk, de már az olyan internetes oldalakon, mint az online kaszinók, például a 22bet vélemények a pénzbefizetéseket is elintézhetjük. Emellett a scan, pay&go és a QR kódos fizetéseket érdemes megemlíteni, melyek mind a gyorsabb és érintésmentes fizetések miatt lettek bevezetve.
Az e-kereskedelem főleg a koronavírus járvány kitörésekor kapott nagyobb hangsúlyt, mikor az érintésmentesség volt az egyik legfontosabb szempont. Ezzel párhuzamosan, a sok bezártsággal töltött idő miatt az emberek sokat kényszerültek számítógép elé, legyen szó akár a munkáról, akár a szórakozásról. Az elmúlt években már egyre nagyobb népszerűségnek örvendett, de Magyarországon mostanra érték el csúcspontjukat a streaming-szolgáltatók. A televízió helyett egyre több opciót találunk filmek és sorozatok nézésére, mint például a világhíres Netflix és HBO GO vagy a nemrég megjelent Disney+. Ezek a szolgáltatások kezdik teljesen átvenni az uralmat a televíziók felett, hisz számos előnnyel szolgálnak.
Az internetről beszélve a járvány kezdetekor hatalmas fejlesztéseken esett át a home office is, hisz rengeteg cég kényszerült ebbe a munkavégzésbe. Akár az otthoni munkavégzés, akár az e-kereskedelem, mind olyan nagyságú fejlődésen mentek át oly kevés idő alatt, amire nem is számítottunk. Ezek megjelenése mind várható volt, azonban a vírus következtében ezeket a megoldásokat nagyban fel kellett gyorsítani, amit nagyszerűen meg is oldottak.
Ide sorolható a technológia fejlődéséhez még a robotok megjelenése is. Számos dolog működött már robotizált módon, azonban az érintésmentes megoldások között egyes éttermekben akár már robotfelszolgálókkal is találkozhatunk.
Utazások alatt is tapasztalhatjuk, hogy akár a szállodák is olyan megoldásokat vezettek be, mellyel mindenféle interakció nélkül, digitalizált módon jelentkezhetünk be és intézhetjük ügyeinket is. Így bártan ki lehet jelenteni, hogy a turizmus is eddig nem tapasztalt módon változott át az elmúlt évek alatt, és az újítások még nem álltak le egyik területen sem.
Hatalmas versenyelőnyöket jelenthet bármelyik szektornak a digitalizált megoldások, hiszen a mai rohanó világban már a leggyorsabb opciót keressük, amely a legkisebb kockázattal jár. Szeretünk kényelmesen élni és magunk intézni a dolgainkat. Ezeket a folyamatokat a vírus nagyban felgyorsította, de folyamatosan jöhetnek az újító megoldások, amelyekkel a világ egyre kényelmesebbé válhat számunkra. (x)