A washingtoni székhelyű Világbank az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzését a Kínát is felölelő ázsiai és a csendes-óceáni térségre 5 százalékra csökkentette, míg októberben még 5,4 százalékot jósolt – olvasható a Haszon oldalán.
A gazdasági növekedés mértéke viszont akár négy százalékig is zuhanhat a legrosszabb forgatókönyv esetén. Ez az elhúzódó válsággal és a kormányok erre adott rossz válaszaival következhet be – figyelmeztetettek a pénzügyi intézet elemzői.
A kínai gazdasági növekedés várhatóan ugyancsak 5 százalékos lesz ebben az évben a korábban előrejelzett 5,4 százalék helyett, figyelembe véve, hogy a kínai kormány várhatóan kemény kézzel meghozza a szükséges döntéseket a gazdaságot érő kedvezőtlen hatások ellensúlyozására.
A régió hármas sokkal néz szembe, ami alááshatja a kedvező növekedési kilátásokat – fogalmazott a Világbank térségi szakértője, Aaditya Mattoo.
Az Ukrajna elleni háború jelenti a legnagyobb kockázatot a térség gazdasági növekedésére. Hatására emelkednek az élelmiszer- és üzemanyagárak, fokozódik a pénzügyi instabilitás, és bizalomvesztést okoz világszerte
– mondta Matteo.
Matteo szerint a háború okozta problémák azért is jelentkezhetnek súlyosabban, mert a térségben még mindig a járvány hatásaival küzdenek, ami már eleve strukturális lassulást okozott Kínában – a felpörgő infláció pedig gyorsíthatja az amerikai monetáris szigorítást.
A fegyveres konfliktus következményei az ázsiai és a csendes-óceáni térség egyes országaiban a kitettségtől és az ellentartástól függően eltérőek lehetnek. Kína kivételével a térség többi államára vonatkozó növekedési előrejelzés csupán 4,8 százalékos.
Amikor a térség éppen kezdett magához térni a világjárvány okozta sokkból, az Ukrajnában zajló háború ismét lesúlyozta a növekedési lendületet
– mondta a Világbank ázsiai és a csendes-óceáni térségi alelnöke, Manuela Ferro, hozzátéve:
a térség gazdasága ugyanakkor erős alapokon nyugszik, a megfontolt döntések pedig segíthetnek a bajok elhárításában.