Egy norvég bányavállalat azt állítja, hogy olyan óriási foszfátkészletet fedezett fel, amely fedezi az egész világ akkumulátor- és napenergia-szükségletét a következő 50 évben. A foszfát a műtrágya kulcsfontosságú összetevője mellett szerves része a megújuló energiaforrásoknak is.
A Norge Mining a helyi médiának adott különböző nyilatkozataiban azt állította, hogy a lelőhely legalább 70 milliárd tonna foszfátot tartalmazhat. Ez pedig közel több mint az összes többi megerősített globális forrás együttvéve (az nagyjából 72 milliárd tonna).
A jelenlegi becslések szerint a következő legnagyobb lelőhely Marokkó, majd őket Kína (3,2 milliárd tonna), Egyiptom (2,8 milliárd tonna) és Algéria (2,2 milliárd tonna) követi.
A foszfáttal jelenleg tonnánként 345 dollár, azaz közel 120 ezer forint körül kereskednek, így egy ilyen lelőhely értéke 24 billió dollár körül lehet.
Azon túl, hogy a bánya rengeteg bevételt generál a vállalatnak, még Európa kitettségét is csökkenti a létfontosságú ásványi anyag iránti kereslet kielégítésében.
Ezt is olvasd el: A NASA a Hold nyersanyagait célozta meg, hamarosan elkezdhetnek bányászni
Az Európai Unió egyébként már megerősítette a felfedezés tényét.
Fotó: Mark Köng/Unsplash
Ezért hisszük, hogy az általunk termelhető foszfát fontos lesz a Nyugat számára, hiszen függetlenséget biztosít
– mondta Michael Wurmser, a Norge Mining alapítója az EURACTIV médiumnak adott interjújában.
Ez is érdekelhet: Kimondani is nehéz, mennyiért kelhet el a világ legnagyobb gyémántja
A foszfát a műtrágya mellett egyre elterjedtebben elektronikai termékekben is használják, mint például az akkumulátorokban, a napenergiában és a számítógépes chipekben.
Ahogy a világ a megújuló energiatermelésre törekszik, a kulcsfontosságú anyagok ellátásának biztosítása kiemelt prioritássá válik a nemzetek számára, ilyen a szóban forgó foszfát is.
Ez az 50 évre elegendő mennyiség pedig el is tolja annak a vészharangnak a kongatását, amely az elmúlt időszakban az ásványi anyaggal kapcsolatos hiányról szólt.
Forrás: IFLScience