Létezik a természetben egy érdekes és egyben kissé aggasztó biológiai trend, amit eddig csak állatoknál figyeltek meg, néhányuk ugyanis fejlődésük során alkalmazkodott az emberek által megváltozott környezethez. Ilyenek az agyar nélküli elefántok például. Növényi példát viszont nem találtak hasonlóra egészen mostanáig. Kínai kutatók viszont most felfedeztek egy őshonos növényfaj azokon a területeken, ahol több ember van. És hogy ez miért érdekes? Mert a növény elkezdett álcázó színeket felvenni.
2/2: The picture on the left shows a Fritillaria delavayi in populations with high harvest pressure, and the one on the right in populations with low harvest pressure.🌱
— University of Exeter News (@UniofExeterNews) November 20, 2020
📷Credit Yang Niu
Read more about this fascinating research here 👉https://t.co/dEgkK2phBq pic.twitter.com/rkjUoTeDwi
A Fritillaria dealvayi nevet viselő növényt abból a célból terjesztik közel 2000 éve, hogy a kivonatából köhögés elleni gyógyszer készüljön, mely Kínában gyakori gyógyszernek számít. Alapjáraton a Fritillaria virító sárgás-zöldes színű szokott lenni – ez továbbra isígy van azokon a területeken, ahol kevesebbet szüretelik – szürkésbarna színt vesz viszont azokon a helyeken, ahol rendszeresen aratják, ezzel pedig környezetébe tökéletesen beolvad. Vagyis újabb bizonyítéka annak, hogy az ember formálja a környezetét, a többi faj pedig evolúció révén próbál alkalmazkodni hozzá.
(Forrás: Big Think)