Erősen digitalizált világunkban számos inger áll rendelkezésünkre, emiatt nehéz elképzelni, hogy bárki unatkozhat.
Mindig van néhány új üzenetünk, ott vannak a műsorok és filmek, valamint az információk folyamatos áradata is a koronavírus legfrissebb statisztikáitól a hírességek botrányáig.
A nárcisztikus személyeknek azonban folyamatos figyelemre és csodálatra van szükségük, ezért nagy eséllyel tapasztalhatnak unalmat.
Amikor ugyanis nem kapják meg az áhított figyelmet, ürességet éreznek és unatkozni kezdenek. A nárcisztikus egyén ekkor megpróbál kiszabadulni ebből az unalomérzésből.
A Kentucky Egyetem szakembere, Albert Ksinan munkatársaival 2021-ben kutatást végzett az okostelefonok kényszeres használatáról szóló tanulmányához.
Korábbi kutatások már igazolták, hogy a nárcisztikusok gyakran használják okostelefonjaikat a közösségi média eléréséhez, ahol bemutathatják a preferált énképüket. Többek között azért is tehetnek így, mert unatkoznak.
A kutatók több mint 500 résztvevő körében mérték fel a nárcizmust, a kényszeres okostelefon-használatot, valamint az unalmat:
- Nekem könnyű a tevékenységeimre koncentrálni.
- Úgy tűnik, az idő mindig lassan telik.
- Több ösztönzésre van szükségem ahhoz, hogy elinduljak, mint a legtöbb embernél.
- Olyan helyzetekben, amikor várnom kell, például egy sorban, nagyon nyugtalan vagyok.
- Gyakran csapdába esek olyan helyzetekben, amikor értelmetlen dolgokat kell tennem.
- Sok változás és változatosság kell ahhoz, hogy igazán boldog legyek.
A tanulmányban a szerzők arról számoltak be, hogy a nárcizmus alskálákon magas pontszámot elérő emberek magasabb kényszeres okostelefon-használati pontszámmal rendelkeztek.
Az unalom ebben fontos közvetítő szerepet töltött be, legalábbis azok számára, akik a sebezhető nárcizmus skálán értek el magas értéket.
Az okostelefon-használat és a sérülékeny nárcizmus között hidat képezett tehát az unalom skála.
Úgy tűnik, hogy a kiszolgáltatott nárcisztikus egyének okostelefonjaikat ésszerű megoldásként használják az unalomból fakadó negatív érzések ellensúlyozására.
(Forrás: Psychology Today)